საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და ”საქართველოს განათლების სისტემის დამსაქმებელთა გაერთიანების” ხელმძღვანელმა დავით ლაგვილავამ თანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი. მემორანდუმი განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმის მხარდასაჭერად, სამინისტროსა და დამსაქმებელთა გაერთიანებას შორის ღია და კონსტრუქციულ თანამშრომლობას გულისხმობს.
”საქართველოს განათლების სისტემის დამსაქმებელთა გაერთიანების” წევრები სკოლების, პროფესიული სასწავლებლების, საბავშვო ბაღების დირექტორები, ანუ პოტენციური დამსაქმებლები არიან. მემორანდუმი რეფორმაში ჩართულ ამ საგანმანათლებლო ინსტიტუციებსა და მხარეებს შორის სოციალური დიალოგის წარმართვის პროცესის ხელშეწყობას, რეფორმის პროცესში საზოგადოების ჩართულობისა და ინფორმირებულობის დონისა და დამსაქმებელთა (დირექტორების) კვალიფიკაციის ამაღლებას ითვალისწინებს.
მემორანდუმის ფარგლებში მოხდება საგანმანათლებლო და სააღმზრდელო ინსტიტუციებს შორის კავშირების აღდგენა და განვითარება, ერთობლივი სამუშაო ჯგუფების, შეხვედრების, კონფერენციებისა და სემინარების ორგანიზება, ერთობლივი საექსპერტო ჯგუფების ჩამოყალიბება და სხვ.
ღონისძიების ფარგლებში ასევე გაიმართა „საჯარო სკოლების ფინანსური მართვის ელექტრონული სისტემის“ პრეზენტაცია, რომელიც გაერთიანების ინიციატივითა და დაკვეთით კომპანია ”სინგულარ ჯგუფმა” შექმნა. სისტემა სრულიად თავსებადია განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ შექმნილ მოსწავლეთა საინფორმაციო სისტემასა და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრის ბაზასთან და მისი მიზანია ჩვენს ქვეყანაში არსებული საჯარო სკოლების ფინანსური სიტუაციის მოწესრიგება და დირექტორებისთვის სკოლის მართვის პროცესში ხელშეწყობა.

Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini and Chairman of the Union of Georgian Education System Employers David Lagvilava signed the memorandum of cooperation. The Memorandum envisages the cooperation on current education reforms between the Ministry of Education and Science of Georgia and the Union of Georgian Education System Employers.
The members of this union are the principals of the schools, nurseries, vocational institutions. The Memorandum foresees supporting a social dialogue among educational institutions, engaging society in the ongoing educational reforms and enhancing the qualifications of potential employers – the principals of educational institutions.
Within the frame of the memorandum, close ties will be established among different educational institutions, joint workshops, conferences and seminars will be organized.
Within the scope of the event, presentation of electronic system of financial management of public schools was also held. This system was made by “Singular Group” by the initiative of Union of Georgian Education System Employers. The system is compatible with the information system set up by the Ministry of Education and Science of Georgia and with the data base system elaborated by the Ministry’s National Center for Teacher Professional development. Electronic system of financial management of public schools will assist the school principals in managing the schools.