საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ირინე ქურდაძემ არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმის შესახებ კონფერენციის მუშაობაში მიიღო მონაწილეობა. კონფერენციაში ასევე მონაწილეობდნენ: სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრი ხათუნა კალმახელიძე, იუსტიციის მინისტრის მოადგილე გიორგი ვაშაძე, ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი საქართველოში ელჩი, ფილიპ დიმიტროვი, გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელი საქართველოში რულანდ მონაში.
არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების სისტემის რეფორმა საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტროსა და იუსტიციის სამინისტროს მიერ გაეროს ბავშვთა ფონდის, ევროკავშირისა და ჰოლანდიის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.
რეფორმა კანონთან კონფლიქტში მყოფ ბავშვებთან მიმართებით საერთაშორისო სტანდარტების დაცვას ითვალისწინებს. რეფორმის მიზანია შეიქმნას არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების ისეთი სისტემა, რომელიც ხელს შეუწყობს კანონთან კონფლიქტში მყოფი ბავშვების რეაბილიტაციასა და მათ საზოგადოებაში რეინტეგრაციას.
რეფორმის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებების შედეგად მოხდება ახალი დანაშაულის პრევენცია, ხოლო მეორე მხრივ, ის უზრუნველყოფს ბავშვთა უფლებების დაცვას დაკავების ადგილებსა და პრობაციაში, მოხდება არასრულწლოვანთა საზოგადოებაში რესოციალიზაცია.

Deputy Minister of Education and Science of Georgia Irine Kurdadze took part in the conference on the Reforms in Juvenile Justice. Minister of Corrections and Legal Assistance Khatuna Kalmakhelidze, Deputy Minister of Justice Giorgi Vashadze, Ambassador of Delegation of European Union to Georgia Philip Dimitrov and Caucasus Representative of the United Nations Children’s Fund Roland Monasch also participated in the conference.
The reform in Juvenile Justice is implemented by the Ministry of Corrections and Legal Assistance and the Ministry of Justice with the financial support of UNICEF, European Union and the Netherlands Government.
The goal of the reform is to create such system of juvenile justice that envisages the rehabilitation and re-socialization of convicts.
As a result of the activities planned in the scope of the reform, the rights of juveniles in probation and at the institutions of correction will be protected.