საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ორგანიზებით, პროფესიულ კოლეჯში ”აისი” გაიმართა ერთდღიანი კონფერენცია თემაზე: ”პროფესიულ კოლეჯებს შორის საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება”. კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს მასშტაბით არსებული სახელმწიფო პროფესიული კოლეჯების ხელმძღვანელებმა, მასწავლებლებმა და წარმატებულმა სტუდენტებმა.
კონფერენციაზე კოლეჯების წარმომადგენლებმა ერთმანეთს გაუზიარეს საუკეთესო გამოცდილება დარგობრივი მიმართულებებით, ასევე სასწავლო, პრაქტიკული და სამეწარმეო განათლების შესახებ. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა სტუდენტებისათვის ახალი ტექნოლოგიების სწავლების მეთოდებზე, გამოიკვეთა სოფლის მეურნეობის სპეციალობის სწავლების განსაკუთრებული საჭიროება.
პროფესიული კოლეჯების წარმომადგენლები ადგილზე გაეცნენ მევენახეობაში, მებოსტნეობაში, მემინდვრეობასა და მებაღეობაში ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის მეთოდებს. ასევე, მოინახულეს ღვინისა და ბოსტნეულის გადამამუშავებელი საწარმოები, სადაც სტუდენტები სწავლებასთან ერთად მონაწილეობას იღებენ პროდუქციის წარმოების პროცესში. ”აისის” ბაზაზე, კონფერენციის მონაწილეებმა სტუდენტებთან ერთად ჩამოასხეს კოლეჯში წარმოებული ღვინო.
კაჭრეთის პროფესიული კოლეჯში სოფლის მეურნეობის, ტურიზმის, მშენებლობის და მომსახურების სფეროს მიმართულებით 600-ზე მეტი სტუდენტი იღებს პროფესიულ განათლებას. 200-მდე სტუდენტი სარგებლობს პროფესიულ კოლეჯის საერთო საცხოვრებლით, რომელიც აღჭურვილია თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად. საუკეთესო კურსდამთავრებულების დასაქმების სურვილს გამოთქვამენ პარტნიორი კომპანიები: შპს ,,ავანგარდი”, სს ,,თელიანი ველი”, შპს ,,შუხმან ვაინ ჯორჯია”, შპს ,,საქართველო მარანი”, კორპორაცია ,,ქინძმარაული”, კაჭრეთში მდებარე სასტუმრო ”ამბასადორი”, ასევე კახეთის სხვადასხვა სასტუმროები.
კაჭრეთის პროფესიული კოლეჯს აქვს რამდენიმე ძირითადი ნაგებობა: სასწავლო, საყოფაცხოვრებო და საერთო საცხოვრებლის კორპუსები, ავტოსარემონტო სახელოსნო და ღვინის სახლი. პრაქტიკული სწავლებისათვის მოწყობილი და აღჭურვილი სახელოსნოები.

Ministry of Education and Science of Georgia organized a seminar “Exchange of Practice among the Professional Education Institutions” at the professional college “Aisi”. The directors and other representatives of all professional colleges as well as successful students in Georgia participated in the event.
The professional college representatives exchanged their best practices in sectoral directions, as well practical and entrepreneurial learning. The need of applying the new technologies in the learning process and enhancing the learning programs in agriculture field was emphasized.
The college representatives got familiar with the practical examples of using new technologies in the fields vine-growing and gardening. They also had an opportunity to visit the wine and vegetables processing factories, where students are engaged in the production process.
Kachreti Professional College trains students in the fields of agriculture, tourism and construction, currently up to 600 students study there. 200 students live in college campus which is equipped with the modern technical facilities. The best college graduates are employed by the partner companies such as LLC “ Avandgard”, “Teliani Veli”, “ Shukhman Wine Georgia”, Corporation “Kindzmrauli”, Sakartvelo Marani”, hotel “Ambassador” and many others.
Kachreti Professional College is located in the special complex and occupies 7 hectares. It is composed of the several buildings: teaching campus, workshops, dormitory and wine house.
In 2010, the dormitory of the college was rehabilitated. The wine house was also equipped with all necessary equipments. Currently, the college is a modern professional learning institution.