ეროვნულ სასწავლო ოლიმპიადებში გამარჯვებულ მოსწავლეთა ფიზიკის ნაკრები საერთაშორისო ოლიმპიადა 2011-ზე გაემგზავრა. საქართველოს წარგზავნილები ტაილანდის დედაქალაქში ფიზიკის 42-ე საერთაშორისო ოლიმპიადაზე ჩვენი ქვეყნის სახელს დაიცავენ.
ბანგკოკში საერთაშორისო ოლიმპიადა ოფიციალურად 10 ივლისს გაიხსნება და 8 დღე გაგრძელდება. მონაწილე გუნდებს როგორც თეორიული, ასევე ექსპერიმენტული ამოცანების ამოხსნა მოუწევთ.
საქართველოს ნაკრების 5 მოსწავლესთან ერთად ტაილანდში მწვრთნელთა 3 კაციანი შემადგენლობაც გაემგზავრა. ისინი მონაწილეობას მიიღებენ საორგანიზაციო კომიტეტის მუშაობასა და ქართველი მოსწავლეებისთვის ამოცანების თარგმნაში.
საერთაშორისო ოლიმპიადა 2011-სთვის საქართველოს ნაკრები გუნდების მომზადება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა უზრუნველყო. ფიზიკოსების გარდა, საქართველოს სახელით საერთაშორისო ოლიმპიადებში მათემატიკის, ინფორმატიკისა და ბიოლოგიის ნაკრები გუნდებიც მიიღებენ მონაწილეობას. ისინი ჰოლანდიაში, ტაივანსა და ტაილანდში რამდენიმე დღეში გაემგზავრებიან.
ოთხივე ნაკრებმა ოლიმპიადებისთვის ერთთვიანი სპეციალური მომზადება საერთაშორისო კომიტეტების მიერ დადგენილი სტანდარტებით გაიარა.
საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებულ ეროვნულ სასწავლო ოლიმპიადას, რომელიც ზოგადსაგანმანათლებლო სასწავლო დაწესებულებათა მოსწავლეებს შორის ტარდება, სამინისტრო რამდენიმე წელია წარმატებით ახორციელებს. მიმდინარე წელს ოლიმპიადებში მონაწილეთა უპრეცედენტო რაოდენობა დაფიქსირდა, შესაბამისად, გაიზარდა წარმატებულ მოსწავლეთა რიცხვი და მიღწეული შედეგები. სამინისტრო ასევე ახორციელებს გამარჯვებულ მოსწავლეთა წახალისების სხვადასხვა პროგრამებს, ერთ-ერთი , სწორედ, მოსწავლეთა საერთაშორისო ოლიმპიადებში წარგზავნაა, საიდანაც ჩვენი ნაკრებების წევრები მაღალი შედეგებით, შესაბამისი მედლებითა და სიგელებით ბრუნდებიან.

Winners of National School Olympiad will represent Georgia on 42nd International Olympiad in Physics to be held in Taiwan. Olympiad will be officially opened on July 10th and it will last for 8 days. The participants will deal with theoretical and experimental tasks.
Along with 5 schoolchildren-members of Georgian team, 3 coaches will participate in the Olympiad and make some organizational arrangements for Georgian schoolchildren.
Shota Rustaveli National Scientific Foundation under the Ministry of Education and Science of Georgia supported the preparation of schoolchildren for International Olympiads 2011in Mathematics, Informatics and Biology as well as Physics.
All teams have passed special preparation trainings in accordance with standards established by the International Committee.
National School Olympiad initiated by the President of Georgia is carried out by the Ministry of Education and Science of Georgia for schoolchildren of general education institutions of Georgia. This year unprecedented number of schoolchildren participated in National School Olympiad. Ministry of Education and Science of Georgia supports Georgian schoolchildren’s participation in International Olympiads.