საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი რუსეთის ფედერაციაში ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული, დამოუკიდებელი და ობიექტური რადიოარხის ”ეხო მასკვის” მთავარ რედაქტორს ალექსეი ვენედიქტოვს შეხვდა. შეხვედრის ინიციატორი ცნობილი ჟურნალისტი იყო და მის მიზანს წარმოადგენდა პირადად საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლისაგან მიეღო ინფორმაცია იმ რეფორმებზე, რომელიც ჩვენს ქვეყანაში მიმდინარეობს.
ალექსეი ვენედიქტოვის განმარტებით, აუცილებელია რუსმა ხალხმა იცოდეს ის, რაც რეალურად ხდება საქართველოში და არა მხოლოდ ის, რასაც რუსეთის ოფიციალური ხელისუფლება ავრცელებს. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრთან შეხვედრის სურვილი კი, იმ ფაქტმაც განაპირობა, რომ ალექსეი ვენედიქტოვი არის რუსეთის ფედერაციის განათლების სამინისტროს მრჩეველთა საბჭოს წევრი ამიტომ, როგორც მან აღნიშნა, მისთვის განსაკუთრებით საინტერესო სწორედ, საქართველოს განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმაა.
რუსი ჟურნალისტი თითქმის ყველა სიახლით დაინტერესდა, მათ შორის საატესტატო და ეროვნული გამოცდებით, მანდატურის ინსტიტუტით და აღნიშნა, რომ იგი აუცილებლად გააცნობს თავის მრავალრიცხოვან მსმენელს საქართველოში მიმდინარე სიახლეებს და ეცდება თავისი ქვეყნისთვის ”მოიპაროს” ზოგიერთი მათგანი.
დიმიტრი შაშკინმა დადებითად შეაფასა რუს ჟურნალისტთან შეხვედრა და განაცხადა, რომ გარდაქმნები, რომელიც ჩვენს ქვეყანაში განხორციელდა ყველა ქვეყნისათვის მნიშვნელოვანი მოვლენაა.

Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini met Aleksey Venediktov, editor-in-chief of Ekho Moskvy – one of the most popular, independent and objective radio stations in the Russian Federation. The initiator of the meeting was the journalist himself, as he wanted to get first hand information on the ongoing reforms from Georgian officials.
According to Aleksey Venediktov, there is a lack of true and real information on the recent developments in Georgia in Russian Federation, as the people get information only from Russian governmental sources. Mr. Aleksey Venediktov is the member of board of advisors at the Ministry of Education of Russian Federation. That is why; he got especially interested in the current developments in Georgian education system.
Russian journalist get familiarized with many components of the Georgian education reform including school leaving exams, national unified exams, institution of the school resource officers. He plans to inform the Russian citizens on these novelties and introduce some of the reforms in Russian education system.
Minister Shashkini positively assessed the meeting with the Russian journalist - “The reforms undertaken in Georgia is interesting for many countries in the world,” highlighted the Minister.