საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა, უცხოელ სტუმრებთან ერთად კომპანია ”ალგორითმის” მიერ საერთაშორისო კომპანია ”ინტელთან”(INTEL) პარტნიორობის შედეგად აშენებული კომპიუტერული ქარხანა გახსნეს. მემორანდუმის თანახმად, რომელიც 2011 წლის იანვარში კომპანია ინტელსა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შორის გაფორმდა, აგრეთვე, გადამზადდა 50 ტრენერი. რომელიც თავის მხრივ გადაამზადებს 3500 მასწავლებელს. ქარხანაში ამ ეტაპზე პირველკალსელების კომპიუტერების აწყობა და პროგრამების ჩატვირთვა მიმდინარეობს. სწორედ, ამ ქარხანაში აწყობილ ნეტბუკებს - ”ბუკი” 2011-2012 სასწავლო წელს 60 000-მდე პირველკლასელი მიიღებს სახელმწიფოსგან საჩუქრად. პირველკლასელებისთვის კომპიუტერები კომპანია INTEL-თან თანამშრომლობით, მათივე პროგრამებით და ბავშვებისთვის შექმნილი თამაშებით, სპეციალურად საქართველოს სკოლებისთვის, საერთაშორისო ექსპერტების რეკომენდაციების საფუძველზე შეიქმნა.
ამჟამად ქარხანაში დასაქმებულია 100-მდე ადამიანი, მათ შორის ინფორმაციული ტექნოლოგიების პროფესიული კოლეჯის კურსდამთავრებულები, რომელთა საშუალო ხელფასი არის 700 ლარი.
ქარხანას აქვს რესურსი, წელიწადში გამოუშვას დაახლოებით მილიონამდე კომპიუტერი, რომელიც იძლევა შესაძლებლობას საქართველოში დამზადებული კომპიუტერების რეალიზაცია მოხდეს უცხოეთში. აღსანიშნავია რომ, ასეთი მასშტაბების ქარხანა მთელს ამიერკავკასიაში არის ერთადერთი.
ქარხანას მომავალში შეუძლია აწარმოოს ყველანაირი სახის კომპიუტერული ტექნიკა, რაც თავის მხრივ, ხელს შეუწყოს მეტი ადამიანის დასაქმებას და ბაზარზე კონკურენტუნარიანობის გაზრდას.
ქარხანას მაიკროსოფთისგან მიენიჭა DOEM სტატუსი, რაც გულისხმობს რომ ქარხანას შეუძლია მაიკროსოფთისგან მარტივად საბითუმო ფასში შეიძინოს ლიცენზირებული პროგრამული უზრუნველყოფა. მსგავსი სერვისი სარგებლობს ისეთი ბრენდები როგორიცაა HP, DELL, LENOVO და სხვა. ”Microsoft’’-სა და ,,Intel’’-თან გაფორმებული მემორანდუმების საფუძველზე აღნიშნული კომპანიები საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სასწავლო მასალებითა და რესურსებითაც უზრუნველყოფენ.

The President of Georgia Mikheil Saakashvili and Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini along with the foreign guests opened new computer factory that has been built by the company “Algorithm” in cooperation with international company Intel. In the framework of the Agreement signed between the Ministry of Education and Science of Georgia and “Algorithm”, 50 trainers have trained 3500 subject teachers. Computers for first grade schoolchildren will be assembled in the factory. All necessary programs will be installed in the computers. From 2010-2011 academic year, the net-books assembled in the factory will be distributed to 60 000 first grade schoolchildren of Georgia.
About 100 people are employed in the factory. He graduates of Informational Technologies Professional Education Center are also employed in the factory and their monthly salary equals to 700 GEL.
Annually about million computers will be assembled in the factory and they will be also sold abroad. In the future the factory will produce any kind of computer equipments and more people will be employed.
The factory has gained DOEM status from Microsoft and has the right to buy Microsoft licensed programs with de-escalated prices. Such companies as HP, DELL, and LENOVO also use this service. In the framework of the Memoranda signed with “Microsoft” and “Intel”, Ministry of Education and Science of Georgia will be provided with necessary educational materials and resources.