ყველა მოქმედი მანდატური სხავადასხვა დისციპლინაში გადამზადდება. მანდატურებს ფსიქოლოგიურ ასპექტებზე, სამართალდარღვევებზე რეაგირების წესზე, პროფესიულ ეთიკასა და აკადემიურ წერაზე, უნარშეზღუდულ და ძალადობის მსხვერპლ ბავშვებთან კონტაქტის დამყარებაზე რამდენიმედღიანი ტრენინგი უტარდებათ.
საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურები გადამზადების კურსებს შსს აკადემიაში გადიან. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი, აკადემიის რექტორთან ხატია დეკანოიძესთან ერთად, მანდატურებს შეხვდა და ლექციების მიმდინარეობას გაეცნო.
მინისტრის განცხადებით, ეს კურსები მანდატურებს დაეხმარებათ მათი საქმიანობა უფრო ეფექტური გახადონ, სწორი კვალიფიკაცია მისცენ საქმიანობისას გამოვლენილ სამართალდარღვევებს და შესაბამისი რეაგირება მოახდინონ მათზე.
გარდა მანდატურის სამსახურის პროფესიული ეთიკისა, მანდატურები სკოლის დირექტორის, მასწავლებლის და მოსწავლეთა ქცევის კოდექსებსაც ეცნობიან, სწავლობენ სამსახურებრივი დოკუმენტაციის წარმოებას.
მანდატურების გადამზადების მიზანია ძირითადი ცოდნის გაღრმავება, მომავალში მანდატურები უფრო ადვილად შეძლებენ გარშემომყოფებთან კონტაქტის დამყარებას და კონფლიქტური სიტუაციების მოგვარებას.
სასწავლო წლის დაწყებამდე ყველა მანდატური გადამზადდება, კურსების შემდეგ გამოცდები დაინიშნება, მანდატურს, რომელიც გამოცდას ვერ ჩააბარებს, კონტრაქტი შეუწყდება და მანდატურის სამსახურს დატოვებს.

Trainings of the Resource Officers of Educational Institutions are organized at Police Academy under the Ministry of Internal Affairs. Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini and Rector of the Police Academy Khatia Dekanoidze met the Resource Officers and got familiarized with training process.
As Minister stated, these training courses will help Resource Officers to make their professional activities more efficient.
During the trainings Resource Officers get familiarized with Teachers’, School Principals’ and Schoolchildren’s Code of Ethics and learn records management.
The aim of Resource Officers trainings is to support their professional development. They will be better prepared to handle such things as conflict resolution and prevention.
By the beginning of the New Academic year, all resource officers will have passed the trainings. Later they will take exams and employment contracts of those Resource Officers who will not be able to pass these exams will be terminated.