საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნოდარ სურგულაძემ პრეზიდენტის საჩუქარი - პერსონალური კომპიუტერები “Lenovo” ამჯერად, აჭარის რეგიონის 130 წარჩინებულ მეათეკლასელს გადასცა. დაჯილდოებაში მონაწილეობა მიიღო აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა გია აბულაძემ.
ნოდარ სურგულაძის განცხადებით, მოსწავლეებს შორის სწავლისადმი ინტერესის გაზრდის მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო არაერთ პროგრამას ახორციელებს. მათ შორისაა საშუალო სკოლის საბაზო საფეხურის მოსწავლეთა წახალისების პროექტი, რომელიც პრეზიდენტის ნაციონალური პროგრამის - ”ჩემი პირველი კომპიუტერი” ფარგლებში ხორციელდება.
მოსწავლეთა წახალისების ეს პროექტი რამდენიმე წელია ხორციელდება. პორტატული კომპიუტერებით ის მოსწავლეები ჯილდოვდებიან, რომლებმაც საბაზო საფეხური წარჩინებით დაამთავრეს. 2011 წელს საქართველოს მასშტაბით კომპიუტერებით სულ 1108 წარმატებული მოსწავლე დაჯილდოვდა. სამინისტრო წარჩინებულ მოსწავლეებს მომავალშიც წაახალისებს.

The Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Nodar Surguladze, gifted “Lenovo” personal computers on behalf of the President to 130 schoolchildren of the 10th form from the Adjara region. The Minister of Education, Culture, and Sport of Adjara, Gia Abuladze, also took part in the award ceremony.
According to Mr. Nodar Surguladze, to raise interest in studying among schoolchildren, the Ministry of Education and Science of Georgia implements different kind of projects. Among these projects is the President’s program: “My First Computer” which aims to encourage schoolchildren with gifts of technology.
This encouragement project has been implemented for the next several years. The schoolchildren were awarded for their successful performance at the basic level of education. The Ministry is planning to continue this program in the future as well.