საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ გიორგი ჩახნაშვილმა და ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროს გენერალური დირექტორის მოადგილემ კარი ბრუსტარდიმ საქართველოში ინკლუზიური განათლების განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, ახალ საგრანტო ხელშეკრულებას მოაწერეს ხელი. ამ ხელშეკრულებით 2012 წლამდე გაგრძელდება პროექტი „ინკლუზიური განათლების განვითარება საქართველოს 9 რეგიონის საჯარო სკოლებში“.
პროექტის განხორციელება ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროს ფინანსური და მეთოდოლოგიური მხარდაჭერით, 2009 წელს დაიწყო და მიმდინარე წელს უნდა დასრულებულიყო. ინკლუზიური განათლების ხელშეწყობის მიზნით, ნორვეგიის მთავრობამ სურვილი გამოთქვა 2012 წლამდე გააგრძელოს პროექტის მოქმედების ვადები.
ნორვეგიის მთავრობა 2006 წლიდან თანამშრომლობს საქართველოსთან. ორ ქვეყანას შორის არსებული თანამშრომლობის საფუძველზე მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა საქართველოში შეზღუდული შესაძლებლობის და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე (სსსმ) მოსწავლეთათვის განათლების მისაწვდომობის უზრუნველყოფის მიმართულებით. კერძოდ:
- სკოლის მიღმა დარჩენილი 600-მდე სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე განათლებას საჯარო სკოლებში თანატოლებთან ერთად იღებს;

Deputy Minister of Education and Science of Georgia Giorgi Chakhnashvili and Deputy Minister of Education and Research of Norway Cary Brustard signed the new grant agreement on cooperation in the field of inclusive education. According to the grant agreement the project “Development of Inclusive Education in the schools of 9 regions of Georgia” will continue till the year 2012.
The implementation of the project with the financial and methodological support of the Norwegian Government has started in the year 2009 and it has to be finished by this year. By the decision of Norwegian side, the project will continue in the year 2012.
Norwegian Government has been cooperating with Georgian Government since the year 2006. In the scope of this cooperation the following steps have been taken in order to ensure that every child has equal opportunity to receive quality education with his/her peers: