საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, ახალი პროგრამა ”პროფესიული გადამზადებისა და პროფესიული ორიენტაციის ტრენინგები” ამოქმედდება, რომლის ფარგლებშიც საქართველოს მასშტაბით ოც ქალაქში ერთდროულად 20 000 ადამიანს ჩაუტარდება უფასო ტრენინგები. პროგრამის მონაწილეები ინგლისურ ენაში, კომპიუტერულ უნარ-ჩვევებსა და პროფესიულ ორიენტაციაში გადამზადდებიან. პროექტი ახალ გზებს უხსნის 25 წლის და ზევით ადამიანებს - გაიღრმავონ ცოდნა და მოემზადონ მომავალი დასაქმებისთვის.
ტრენინგები 2012 წლის 15 სექტემბერს დაიწყება და 15 ნოემბერს დასრულდება. მსურველებისთვის პროგრამაზე რეგისტრაცია 2012 წლის 10 აგვისტოს დაიწყება და ერთი თვის განმავლბოაში, 10 სექტემბრამდე გაგრძელდება, რეგისტრაციისთვის საჭირო იქნება მხოლოდ საქართველოს მოქალაქის პირადობის მოწმობა.
პროფესიული გადამზადებისა და პროფესიული ორიენტაციის ტრენინგების ცენტრები შემდეგ ქალაქებში გაიხსნება: რუსთავი, თელავი, გურჯაანი, გორი, ხაშური, ბორჯომი, ახალციხე, ახალქალაქი, ზესტაფონი, ჭიათურა, ქუთაისი, სამტრედია, ტყიბული, ონი, სენაკი, ზუგდიდი, ფოთი, ბათუმი, ოზურგეთი, მესტია.
სამუშაო ბაზარზე არსებული კონკურენციის პირობებში საჭიროა, დაუსაქმებელ ადამიანს ჰქონდეს ის უნარ-ჩვევები, რომელიც დაეხმარება საკუთარი თავის პრეზენტაციაში დამსაქმებლის წინაშე. ასევე, აღჭურვილი იყოს იმ უნარებით, რომელიც მას გაუადვილებს გზას დამსაქმებლამდე, დაეხმარება ამ გზების მოძიებაში და საბოლოო მიზნის მიღწევაში. გარდა პროფესიისა, მას სჭირდება ახალი ტექნოლოგიების - კერძოდ, კომპიუტერული უნარ-ჩვევებისა და ინგლისური ენის საბაზისო ცოდნა.
ტრენინგები მონაწილეებს დაეხმარება აღმოაჩინონ საკუთარი ძლიერი მხარეები; როგორ დაგეგმონ კარიერა; როგორ სრულყონ ის უნარ-ჩვევები, რომლებიც მათ დამსაქმებლის წინაშე წარსადგენად სჭირდებათ. ტრენინგები მიზნის მიღწევაში იმ ადამიანებსაც დაეხმარება, ვისაც სურთ წამოიწყონ საკუთარი ბიზნესი, ისინი შეძლებენ შეიმუშაონ ბიზნეს იდეა, აირჩიონ ბიზნესის სახეობა, შეადგინონ ბიზნეს გეგმა, გაიზიარონ მცირე ბიზნესის მართვის პრინციპები, ისწავლონ ფინანსების მოძიების ხერხები, შექმნან საკუთარი სამეწარმეო ორგანიზაცია და უხელმძღვანელონ საქმიანობას.
წლების განმავლობაში რეგიონის მოსახლეობის დიდ ნაწილს სასწავლო ცენტრებისა და ინტერნეტიზაციის არარსებობისა გამო, განუვითარებელი ინფრასტრუქტურისა და არასაკმარისი სამუშაო ადგილების გამო, არ მიეცა ზემოთ აღნიშნული უნარების განვითარების საშუალება. მას შემდეგ, რაც ინფრასტრუქტურა განვითარდა, შეიქმნა ახალი სამუშაო ადგილები დამსაქმებლებს გაუჩნდათ კვალიფიციური კადრების პრობლემა.
პროექტი ხელს შეუწყობს რეგიონების გაძლიერებას. შეიქმნება კონკურენტული სამუშაო ძალა, რომელიც ადგილობრივი თვითმმართველობის, ასევე ადგილობრივი ბიზნესის მდგრადობას მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს. აღნიშნული სამუშაო ძალა გახდება მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტი და მდგრადობის გარანტია რეგიონის სტრუქტურებისთვის.

By the initiative of the Ministry of Education and Science of Georgia, a new program, “Professional Retraining and Professional Orientation Trainings,” will be launched. In the scope of the program, 20,000 persons will be trained charged free in English Language, Computer Skills, and Professional Orientation. The new initiative is a great opportunity for persons aged 25 and above, as it enables them to expand their knowledge and skills, and increases their chances of employment.
Trainings will be conducted from the 15 September, until the 15 November, 2012. Registration will begin on the 10th August and end on the 10th September. All interested persons can registered via ID cards only.
Centers of Trainings for Professional Retraining and Professional Orientation will be opened in Rustavi, Telavi, Gurjaani, Gori, Khashuri, Borjomi, Akhaltsikhe, Akhalkalaki, Zestaponi, Chiatura, Kutaisi, Samtredia, Tkibuli, Oni, Senaki, Zugdidi, Poti, Batumi, Ozurgeti, and Mestia.
In a competitive job market, unemployed persons need, in addition to a formal academic education, to possess professional skills such as the ability to present and minimum proficiency levels in technology usage and English language.
The trainings will help the participants to plan their future career and improve their professional skills. The trainings will be also useful for those individuals who desire to launch an independent business. These courses will provide them with the opportunity to learn how to develop business plans; furthermore, the program will cover such topics as management principles, fundraising, business administration, and other relevant subject matters.
Due to the absence of proper infrastructure and learning centers, the majority of the region’s population was not able to develop the above mentioned skills. Therefore, there is currently a lack of qualified staff in the labor market.
The new project will boost the economy in the regions, create a competitive labor market environment, and support the development of local government and business sector.