საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, თბილისის მერიისა და საგამოფენო ცენტრ ექსპო-ჯორჯიას ორგანიზებით ”განათლების საერთაშორისო გამოფენა 2012” იმართება. გამოფენა დღეს მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა გახსნა.
მიმდინარე წლის 23-26 თებერვალს საგამოფენო ცენტრის მე-11 პავილიონში საქართველოს 81 საგანმანათლებლო დაწესებულება და 13 უცხოური უნივერსიტეტი, კოლეჯი და უმაღლესი სკოლა თავის პროგრამებს წარმოადგენს და მათ ფართო საზოგადოებას გააცნობს.
საერთაშორისო გამოფენის ორგანიზება, ახალი სასწავლო პროექტების პრეზენტაციები და საგანმანათლებლო სისტემაში განხორციელებული ინიციატივების განხილვა ძალზე მნიშვნელოვანია.
განათლების რეფორმის ფარგლებში, დაიხვეწა და თანამედროვე სტანდარტებს მოერგო პროგრამები, რომლებიც საქართველოს სასწავლო დაწესებულებებში ხორციელდება, რაც შეეხება სწავლას იგი ხელმისაწვდომია ყველა მოქალაქისთვის, მიუხედავად სოციალური ფენისა, რელიგიური აღმსარებლობისა თუ წარმოშობისა, ყველას აქვს სრულყოფილი განათლებისა და თვითრეალიზების საშუალება. სწორედ ამან განაპირობა ის ფაქტი, რომ გაეროს ეგიდით ჩატარებული კვლევების მიხედვით, საქართველო განათლების ხელმისაწვდომობით მსოფლიოში მეხუთე ადგილზეა.
გამოფენის დღეებში ყველა დაინტერესებულ პირს საშუალება ექნება სრული ინფორმაცია მიიღოს როგორც კერძო ასევე, სახელმწიფო სასწავლო დაწესებულებათა საგანმანათლებლო პროგრამებზე. გამოფენაში მონაწილეობენ საერთაშორისო და დონორი ორგანიზაციებიც, რომელთა ძირითად მიზანს საგანმანათლებლო სექტორის განვითარება და ხელშეწყობა წარმოადგენს.

International Education Fair 2012, which is organized by the Ministry, the Tbilisi Mayor’s Office, and the exhibition center “ Expo Georgia”, was opened by the Minister, Dimitri Shashkini.
The exhibition will be held from the 23th of February till the 26th of February and 81 Georgian educational institutions and 13 international universities will present their programs to a large audience.
Organization of such educational events is very important as it supports promotion of new initiatives in the field of international education.
The educational programs that are offered by Georgian educational institutions fully meet modern educational standards; moreover, all citizens of Georgia have full access to these quality programs. According to research undertaken under the aegis of the UN, Georgia tops the fifth place among the countries in terms of the "access to education" indicator.
All interested persons will have opportunity to obtain information regarding the educational programs run by private and public institutions. Apart from the educational institutions, international and donor organizations also participate in the exhibition.