”ოკუპაციის კვირეულის” ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ წეროვანის მე-3 საჯარო სკოლის მოსწავლეებთან ერთად, ოკუპაციის მუზეუმი დაათვალიერა.
1921 წლის 25 თებერვლს რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციის დღესთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო 21-დან 25 თებერვლის ჩათვლით, სხვადასხვა ღონისძიებებს ახორციელებს. მათ შორისაა ოკუპაციის მუზეუმის დათვალიერება და იმ ფოტო/დოკუმენტური მასალების გაცნობა, რომელიც ერთ-ერთ ყველაზე ტრაგიკულ პერიოდს - 1921 წელს რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციას უკავშირდება.
XX-XXI საუკუნეებში რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებს სამინისტრო ყოველწლიურად ახორციელებს. ყოველი წლის თებერვალში ცხადდება ოკუპაციის კვირეული, რომლის ფარგლებშიც სხვადასხვა თემატური კონკურსები იმართება, ეწყობა ლექცია/სემინარები, წელს სკოლები ”წითელი ყაყაჩოს’ აქციაშიც ჩაერთნენ, სკოლებში მიმდინარეობს ფილმის ”საბჭოეთის ისტორია” ჩვენება და სხვა. კვირეულის მიზანია მოსწავლეებმა სრული იფორმაცია მიიღონ რუსულ აგრესიაზე და გაითავისონ ის ტკივილი, რასაც ოკუპაცია ჰქვია.

Schools continue to organize events as a part of “Week of Occupation”
First Deputy Minister, Koka Sepherteladze, together with students from Tserovani public school #3, visited the Museum of Soviet Occupation.
Every year, in the second half of February, the Ministry of Education and Science of Georgia organizes different events dedicated to the remembrance of and education about the Russian occupation of Georgia. The aim of these activities is to fully inform students about Russian aggression in 1921 and in 2008. The organization of a tour at the Museum of the Soviet Occupation is one of the activities planned for the schoolchildren.
Different thematic contests, as well as seminars and lectures are also held as a part of this educational week. The schoolchildren have already seen the movie “Soviet Story” and joined the Red Poppies campaign.