საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით, „ქართული კალიგრაფიის’’ კონკურსი ტარდება. კონკურსში მონაწილეობა შეუძლიათ მოსწავლეებს, სტუდენტებს და საქართველოს მოქალაქე სხვა ზრდასრულ დაინტერესებულ პირებს, მათ შორის ემიგრანტ ქართველებს.
კონკურსი 3 ეტაპიანია. პირველ ეტაპზე, თითოეულმა კონკურსანტმა 2012 წლის 12 აპრილის ჩათვლით, საკონკურსო ნიმუში ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში უნდა წარმოადგინოს. გამარჯვებულების გამოვლენა 30 ივნისს, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დაარსების დღეს მოხდება, ამ თემასთან დაკავშირებით დღეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ირინე ქურდაძემ და ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორიმა ბუბა კუდავამ ბრიფინგი გამართეს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტრომ 7 400 ლარი პროექტის საპრიზო ფონდისთვის გამოყო. რაც იმას ნიშნავს, რომ გამარჯვებული კონკურსანტები სერთიფიკატებთან ერთად, სერიოზულ ფულად ჯილდოებსა და ფასიან საჩუქრებს მიიღებენ. კონკურსის დასკვნითი ტურის შესახებ დამატებითი ინფორმაციის მოწოდებას ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი უზრუნველყოფს.
„ქართული კალიგრაფიის’’ კონკურსს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი დაინტერესებულ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით ატარებენ და მისი მიზანია ახალგაზრდებში ხელით წერით კულტურის განვითარება და მათი შემოქმედებითი უნარის წარმოჩენა.
კალიგრაფიის კონკურსი მესამე წელია ტარდება. თავდაპირველად კონკურსში მხოლოდ სკოლის მოსწავლეები მონაწილეობდნენ, გასულ წელს მათ სტუდენტები და სხვა ზრდასრული დაინტერესებული პირები დაემატათ, მათ შორის ემიგრანტი ქართველები. კალიგრაფიის კონკურსი უწმინდესის ლოცვა–კურთხევით ტარდება.

The contest consists of three stages. Each contestant has to present his/her work to National Center of Manuscripts before 12 April, 2012. The winner will be revealed on 30 June, the day when the National Center of Manuscripts was founded. The Deputy Minister, Irine Kurdadze, and the Director of the National Center of Manuscripts, Buba Kudava, held a briefing on the occasion.
MES has granted 7,400GEL to the project awards' foundation. The contest winners will be awarded significant monetary prizes and other gifts along with certificates. Additional information on the finals competition of the contest will be provided by the National Center of Manuscripts.
“The Contest in Georgian Calligraphy” is held by MES and the National Center of Manuscripts mutually, in collaboration with other interested organizations, and aims to promote handwriting and creative skills in youth.
“The Contest in Georgian Calligraphy” has taken place for the past three years. Initially, only school pupils participated in the Contest. The scope of the Contest was increased last year and was augmented to include students and Georgian adults, including Georgian immigrants amongst them. “The Contest in Georgian Calligraphy” is conducted under the blessings of Catholicos-Patriarch of All Georgia.