მინისტრმა 82-ე სკოლის მოსწავლეებთან შეხვედრაზე საატესტატო გამოცდების მნიშვნელობაზე, ბარიერზე და შეფასების სისტემაზე ისაუბრა. შეხვედრის ბოლოს დიმიტრი შაშკინმა მეთორმეტეკლასელების შეკითხვებსაც უპასუხა.
2011-2012 წლის საატესტატო გამოცდები, გასული წლის მსგავსად, ,,CAT”-ის ტიპის საგამოცდო მოდელით რვა საგანში ჩატარდება. წელს იგივე რჩება კომპეტენციის ზღვარი 5.5. თითოეულ საგანში გამოცდა საქართველოს ყველა ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში ერთსა და იმავე დღეს გაიმართება. ყველა სკოლა ტექნიკურად გამართულია და მზად არის გამოცდების ჩასატარებლად.
სკოლებში მთელი წლის განმავლობაში საგამოცდო საგნებში აბიტურის საათები ტარდებოდა, რომელზედაც მეთორმეტეკლასელები განვლილ მასალას იმეორებდნენ და საატესტატო გამოცდებისთვის ემზადებოდნენ.
2012 წლის 6-დან 13 აპრილის ჩათვლით, ფართომასშტაბიანი საცდელი ტესტირება საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 170-მდე სკოლაში ჩატარდა მასში 8 ათასამდე მოსწავლე მონაწილეობდა. პრეტესტებისას მეთორმეტეკლასელები გამოსაშვები გამოცდების დავალებებზე მუშაობდნენ და ამით იმ გარემოს ეცნობოდნენ, რომელიც მათ საატესტატო გამოცდებზე ექნებათ.
საცდელი ტესტირების შედეგებს ყველა მონაწილე 25 აპრილს სამინისტროს გამოცდების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდზე, სპეციალურ საძიებო სისტემაში იხილავს.
მინისტრის განცხადებით, 2011-2012 სასწავლო წლის გამოსაშვები გამოცდები ხარვეზების გარეშე და მაღალ დონეზე წარიმართება.

Minister has stressed the importance of High School Exams and talked about barriers and evaluation system with students of №82 Public School. In the end of the meeting, Minister participated in Q & A session as well.
Similar to the last year, High School exams for 2011-2012 academic year will be conducted with the help of Computer Adaptive Test (CAT) examination model in 8 subjects. The competence level will remain unchanged for this year as well, which is 5.5. All schools of Georgia will hold exams in each subject on the same date. All schools are equipped with appropriate equipment and capable to conduct examinations.
“Abituri” Hours have been conducted in all schools throughout entire year, when
12th graders have chance to revise studied materials and prepare for High
School Exams.
Experimental test has been carried out in 2012, from April 6 till April 13 in almost
170 schools of different regions of Georgia with participation of almost eight
thousand students. During pre-tests 12th graders worked on tasks of High School
Exams, thus getting acquainted with the environment.
All participants will be able to see pre-test results on NAEC web-site, via special search system, from April 25.
Minister considers that High School Exams for 2011-2012 academic year will be conducted without complications and in accordance to high standards.