მინისტრის განცხადებით, სისტემა მზად არის გამოცდების შეუფერხებლად და მაღალ დონეზე ჩასატარებლად. საგამოცდო პროცესების ორგანიზებულად წარმართვისათვის სრული მზადყოფნა გამოთქვეს გამოცდების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელობამ და საგნობრივმა ექსპერტებმაც.
2012 წლის ერთიანი ეროვნული გამოცდების ტესტური დავალებები ინგლისში დაიბეჭდა. ტესტები მალე საქართველოში ჩამოვა და უსაფრთხოების მიზნით სპეციალურ საცავებში განთავსდება.
ერთიანი ეროვნული გამოცდები 28 ივნისს დაიწყება და 19 ივლისს დასრულდება. წელს აბიტურიენტები ოთხ სავალდებულო საგანს ქართულ ენასა და ლიტერატურას, უცხოურ ენას (ინგლისური, ფრანგული, გერმანული ან რუსული) ზოგად უნარებსა და მეოთხე არჩევით საგანს ჩააბარებენ. წელს აბიტურიენტს მეოთხე სავალდებულო საგნად ერთ-ერთი, რამდენიმე ან შვიდივე საგანი - ლიტერატურა, გეოგრაფია, ფიზიკა, მათემატიკა, ბიოლოგია, ქიმია, ისტორია შეეძლო აერჩია.
2012 წელს ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე სიახლეები რამდენიმე მიმართულებით ხორციელდება: მეორადი ჩარიცხვები გაუქმდა და შვიდის ნაცვლად, აბიტურიენტებს თავიდანვე ოცი სასურველი ფაკულტეტის არჩევის საშუალება ჰქონდათ, ამით გამოცდების საბოლოო შედეგების გამოცხადება დაჩქარდება და ოქტომბრის ნაცვლად, აგვისტოს ბოლომდე გახდება ცნობილი. ამდენად, 2012 წელი აბიტურიენტებისა და მათი მშობლებისთვის ნაკლებად სტრესული და უფრო კომფორტული იქნება.
წელს მეოთხე არჩევით საგნად უმაღლესმა სასწავლებლებმა მხოლოდ მაპროფილებელი სავალდებულო საგნები დააწესეს. 10%-ით გაიზარდა მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი სამედიცინო და იურიდიულ ფაკულტეტებზე. შესაბამისად, სამედიცინოზე და იურიდიულზე ჩაბარების მსურველებმა სამ საგანში 35%, ხოლო მეოთხეში, უცხო ენაში 30%-იანი ბარიერი უნდა გადალახონ.
2012 წელს პირველად, ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე
რეგისტრაცია აპლიკანტებმა მხოლოდ ინტერნეტით, სამინისტროს გამოცდების ეროვნული
ცენტრის ვებგვერდზე (www.naec.ge; online.naec.ge) გაიარეს. აბიტურიენტებისთვის online რეგისტრაცია კომფორტული იყო, რადგან მათ რეგისტრაციის ვადის ამოწურვამდე

By the statement of the Minister, National Examination Center is ready to carry out the National Unified Exams smoothly.
Tests for the National Unified Exams have been printed out in England. They will be brought to Georgia soon and will be placed in special depositories.
National Unified Exams will start on June 28 and will last till July 19. Entrants will have to take exams in 4 compulsory subjects: Georgian Language and Literature, Foreign Language (English, France, Germany or Russia), General Skills and one elective subject.
This year, second enrollment procedure has been abolished and entrants have a chance to choose 20 desired faculties instead of 7, as it was last year. The final results of the Exams will be announced by the end of August. Therefore, examination process will be less stressful for entrants and their parents.
Higher Education Institutions has already defined profile subject as the subject for the 4th - elective exam. Minimal competency barrier has increased with 10% for medical and law faculties. Accordingly, entrants of these faculties will have to cross 35% barrier in 3 compulsory subjects and 30% barrier in profile subject.
This year, for the first time, entrants have passed registration online on the web-pages www.naec.ge and www.online.naec.ge. This was very comfortable procedure for the entrants as they were able to change their decision and moderate the list of faculties by the end of the registration process.