საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო საზოგადოებას კიდევ ერთხელ განუმარტავს: ”ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონის შესაბამისად 2011 წელს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიერ გამოიცა ინდივიდუალურ-ადმინისტრაციული სამართლებრივი აქტი-ბრძანება, რომლის თანახმად 2011 წლის სკოლის კურსდამთავრებულთათვის განისაზღვრა სპეციალური სერიის მქონე სრული ზოგადი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტის - ატესტატების გაცემა. გამონაკლისი დაიშვა იმ მოსწავლეთათვის, რომლებიც სკოლის გამოსაშვევ გამოცდებზე არ დარეგისტრირდნენ ან ვერ მიიღეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიერ დადგენილი სრული ზოგადი განათლების ატესტატის მისაღებად საჭირო საგნებში დადებითი შეფასება. სპეციალური სერიის სრული ზოგადი განათლების ატესტატი მიიღო 2010-2011 სასწავლო წლის 300-მდე კურსდამთავრებულმა. ზემოაღნიშნული ბრძანების მიღების მთავარი მიზანი იყო საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის განათლების გაგრძელების ხელშეწყობა. ამასთან, სპეციალური სერიის სრული ზოგადი განათლების ატესტატის მქონე მოსწავლეებს არ აქვთ საქართველოში ავტორიზირებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სწავლის გაგრძელების უფლება.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2011 წლის 12 ივლისის #453 ”უცხო ქვეყნის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სწავლის გაგრძელების მსურველთათვის ხელშეწყობის შესახებ” ბრძანება, როგორც ინდივიდუალურ-ადმინისტრაციული სამართლებრივი აქტი კანონმდებლობის შესაბამისად, არ საჭიროებს რეგისტრაციას ნორმატიული აქტების სახელმწიფო რეესტრში. ბრძანების გაცნობა უზრუნველყოფილი იქნა დაინტერესებული პირებისთვის და 2011 წლის ზაფხულში იყო გამოქვეყნებული სამინისტროს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე.

The Ministry of Education and Science once more emphasizes that in 2011 the Minister of Education and Science of Georgia issued a decree in accordance with the “Law on General Education of Georgia”. According to this decree, school year graduates of 2011 were granted high school diplomas with special serial number which were the documents of completion of general education. Exceptions were made for those students, who did not register for school leaving exams or could not get the passing grades in subjects determined by the Minister as obligatory for granting high school diplomas.
The total number of such graduates is no more than 300. The aim of such decision was to support the minorities to further continue their studies. Nevertheless, the students with high school diplomas with special serial numbers do not have the right to study at higher education institutes authorized in Georgia.
According to the Georgian legislation, it is not mandatory to register the decree#453, issued by the Minister on July 12th, 2011, (it concerns the continuation of studies at higher educational institutions abroad) in the state registry of normative documents. The mentioned decree was posted on the official web site of the Ministry; moreover, it had been introduced to all interested persons.