დღეს, თბილისის 175-ე საჯარო სკოლის საგამოცდო ცენტრი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ გიორგი ჩახნაშვილმა, სამინისტროს გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა ხატია დეკანოიძემ, თბილისის მერიისა და პოლიციის წარმომადგენლებმა დაათვალიერეს.
თბილისის 175-ე საჯარო სკოლის ორ კორპუსში წელს პირველად გაიხსნება საგამოცდო ცენტრები. შესაბამისი ინფრასტრუქტურის მოწყობა სკოლაში რამდენიმე თვის წინ დაიწყო. სკოლაში მიმდინარეობს რემონტი, ვიდეო-აპარატურის დამონტაჟება და სკოლის შესაბამისი ინვენტარით აღჭურვა. 20 ივნისისთვის ცენტრი სრულ მზადყოფნაში იქნება აბიტურიენტების მისაღებად.
თბილისის მერია გამოცდების შეუფერხებლად და კომფორტულ გარემოში ჩატარების მიზნით სხვადასხვა სამუშაოებს განახორციელებს. მერიის სამსახური ყველა საგამოცდო ცენტრის მიმდებარე ტერიტორიის შემოღობვას უზრუნველყოფს. მერიის მიერ ასევე კეთილმოეწყობა საგამოცდო ცენტრამდე მიმავალი გზები, გაკეთდება მინიშნებები, მობილიზდება სახანძრო და სამედიცინო სამსახურები, გულშემატკივართათვის მოეწყობა ბიოლოგიური ტუალეტები და სხვ. სამართალდამცველები საგამოცდო ცენტრებში უსაფრთხოებასა და წესრიგს უზრუნველყოფენ.
ერთიანი ეროვნული გამოცდების მაღალ დონეზე, ხარვეზებისა და შეფერხებების გარეშე, წარმართვაში მერიისა და პოლიციის გარდა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ბევრი სხვა უწყებაც უწევს დახმარებას.
თბილისის ხუთ საგამოცდო ცენტრში 20 ათასამდე აბიტურიენტი გაივლის საგამოცდო პროცესს, მათგან 3600 - №175 საჯარო სკოლის საგამოცდო ცენტრში.

2012 national exams will be conducted in the examinations centers located in Batumi, Poti, Zugdidi, Ozurgeti, Kutaisi, Akhaltsikhe, Gori, Tbilisi, Rustavi, Telavi, Signagi and Khulo. 5 centers will be opened in Tbilisi.
Today, Deputy Minister, Giorgi Chakhnashvili, Director of the National Unified Center, Khatia Dekanoidze and representatives of Tbilisi Mayor’s office and police visited the examination center at Tbilisi public school №175.
Preparatory works began in the school last month. The school was supplied with video apparatus, and other appropriate equipments. By June 20th, the center will be fully ready to receive the entrants.
Tbilisi Mayor’s office will take various measures to ensure a smooth administration of the exams. For example, the office will provide the perimeter security, mobilize the emergency services, ect,. The police will ensure that the exams are conducted in a safe and secure environment.
Other public institutions will also be providing respective assistance to the Ministry in the process of administering the exams.