2012 წელს საქართველოს მასშტაბით 83 საჯარო სკოლაში „მომავლის კლასი“ მოეწყო. თანამედროვე საინფორმაციო ტექნოლოგიებით აღჭურვილი „მომავლის კლასები“ ყველა რეგიონის დიდი ქალაქების სკოლებში გაიხსნება. დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ხატია დეკანოიძემ თბილისის 24-ე საჯარო სკოლის „მომავლის კლასი“ დაათვალიერა.
,,მომავლის კლასი“ ულტრათანამედროვე ტექნიკითაა აღჭურვილი. კლასში დამონტაჟებულია ინტერაქტიული სმარტდაფა და თოთხმეტი მონიტორი. ულტრათანამედროვე ტექნიკის საშუალებით მასწავლებლებს საშუალება ეძლევათ ჩაატარონ ინტეგრირებული გაკვეთილები, დამონტაჟებული მონიტორები სასწავლო პროცესში მოსწავლეების მაქსიმალურ ჩართულობას უზრუნველყოფს. ”მომავლის კლასებიდან“ საქართველოს მასშტაბით არსებულ ყველა ”მომავლის კლასთან“ ონლაინ ჩართვაა შესაძლებელი.
გაკვეთილზე მასწავლებელს საშუალება აქვს მონიტორის საშუალებით თვალყური ადევნოს მოსწავლეების მუშაობის პროცესს, საჭიროების შემთხვევაში გაუწიოს დახმარება, გაუგზავნოს მათ კომენტარი.
მრავალფუნქციურ საკლასო ოთახში შესაძლებელია ჩატარდეს ინგლისურის, ქართულის, ქიმიის, ბიოლოგიის, ფიზიკის, გეოგრაფიის, გეომეტრიის გაკვეთილები. სხვადასხვა საგნების სწავლებისას გამოყენებული იქნას ვირტუალური ლაბორატორიები და სასწავლო ”იარაღები” (სახაზავი, ტრანსპორტირი, ფარგალი და სხვადასსხვა ფიგურების ასაგები ხელსაწყოები). მოსწავლეებს საშუალება აქვთ შეინახონ და შემდგომ გამოიყენონ ჩატარებული გაკვეთილების ელექტრონული ვერსია. მაღალი ხარისხის ვიზუალიზაცია და აუდიო სისტემა ახალი მასალის ეფექტური პრეზენტაციის საშუალებას იძლევა.

In the 2012 academic year, 83 “Future Classes” will be opened throughout Georgia. Multifunctional “future classrooms” will be opened in every public school of major cities. Today the minister of Education and Science of Georgia Khatia Dekanoidze visited a new “future classroom” in public school #24. In this multifunctional, technology-equipped classroom, all lessons are conducted with educational tools displayed on the electronic interactive board as well as personal monitors. ”Future classrooms” will make it possible to involve much more online resources throughout Georgia.
Teachers will have the opportunity to monitor student’s working progress, assist if needed, and send personalized comments.
English, Georgian, Chemistry, Biology, Physics, Geography and Geometry classes can now be conducted in such multifunctional classrooms. Virtual labs and learning tools such as rulers and protractors can be used during theses lessons for example. The students can save their lessons electronically while a high quality visualization and audio system provides the opportunity for interactive presentations.