საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ალუდა გოგლიჩიძე და საქართველოს პარლამენტის წევრი დავით ლორთქიფანიძე დღეს ვანის მუნიციპალიტეტის სოფელ მიქელეფონის საჯარო სკოლას ესტუმრნენ. 2012 წლის დეკემბერში დეოპტიმიზაციის შედეგად სკოლას ძველი სტატუსი დაუბრუნდა და ამავე რაიონის სოფელ ტობანიერის საჯარო სკოლას გამოეყო.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, 2011 წელს სოფ. მიქელეფონის საჯარო სკოლა სოფ. ტობანიერის საჯარო სკოლას მიუერთდა, ეს უკანასკნელი სოფელ მიქელეფონის სკოლიდან 2 კმ-ში მდებარეობს.
მიქელეფონი მთაგორიანი სოფელია, რთული რელიეფით და მკაცრი კლიმატური პირობებით. აღსანიშნავია, რომ მიქელეფონში სასწავლებლად 5 - 6 კმ-ის მანძილიდან სოფელ კუშუბოურის და სხვა ახლომდებარე სოფლების მოსწავლეებიც დადიოდნენ. გაერთიანების შედეგად, ამ სოფლის მოსწავლეებს დამატებით ორი კილომეტრის გავლა უხდებოდათ, ზამთარში კი, საერთოდ შეუძლებელი იყო სკოლამდე მისვლა და უკან დაბრუნება. ეს პრობლემა სოფლიდან მიგრაციის მიზეზი გახდა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ გაითვალისწინა მოსახლეობის თხოვნა ზემოაღნიშნულ პრობლემებთან დაკავშირებით და მინისტრის 2012 წლის 24 დეკემბრის №252/ნ ბრძანების საფუძველზე, ამ ორი სკოლის დეოპტიმიზაცია განახორციელა.
ამჟამად სოფელ მიქელეფონის საჯარო სკოლაში სწავლის სურვილი 39-მა მოსწავლემ გამოთქვა და ამავე სკოლაში დასაქმდება 12 პედაგოგიც. სოფელ მიქელეფონის სკოლის ბაზა ნორმალურ მდგომარეობაშია და სკოლის ხელმძღვანელობა მზად არის სასწავლო პროცესის გასაგრძელებლად.

With the decision of the Ministry of Education and Science of Georgia, public schools of Mikeleponi and Tobanieri were merged in 2011. The distance from Tobaniani public School to public school in Mekeleponi is 2 kms.
Mikeleponi is a mountainous village with harsh climate. It is noteworthy that children from village Kushubouri and other villages nearby that are 5-6 kilometers away used to go to Mikelefoni. Afrer the two schools were merged, the children had to walk two more kilometers. In winters it was impossible to reach the school. This became the reason for migration from the village.
The Ministry of Education and Science of Georgia took into consideration request of the residents of the village and in compliance with the Order №252/N of December 24, 2012 optimization of these schools took place.
At present, there are 39 pupils willing to study in Mikeleponi public school. 12 teachers will be employed. The school is in normal working condition and the administration is ready to continue teaching/learning process.