გენერალური ასამბლეის მიზანი მოსწავლეთა პრობლემების, გამოწვევების იდენტიფიცირება და მათი გადაჭრის ხელშესაწყობად კონკრეტული მექანიზმების შემუშავება იყო.
ასამბლეის მონაწილეები სკოლებში არსებულ აქტიურ მოსწავლეთა თვითმმართველობებსა და ახალგაზრდულ კლუბებს წარმოადგენდნენ, მათ ასამბლეის ფარგლებში, გამგეობის მომავალი წევრები აირჩიეს და სამოქმედო გეგმა დაამტკიცეს. ღონისძიების ერთ-ერთ სესიას ევროპის სკოლის მოსწავლეთა საორგანიზაციო ბიუროს გამგეობის წევრი დეიან ბოჯანიჩი (ბრიუსელი) წარუძღვა.
ასამბლეა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ალუდა გოგლიჩიძემ გახსნა. მოწვეულ სატუმართა შორის იყვნენ: სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ახალგაზრდობის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე ვახტანგ ასანიძე, ბავშვთა და ახალგაზრდობის განვითარების ფონდის დირექტორი ირაკლი ჟორჟოლიანი და სხვა ინსტიტუციების წარმომადგენლები.
საქართველოს სკოლის მოსწავლეთა გაერთიანებების ალიანსი ერთადერთი არასამთავრობო, ახალგაზრდული ორგანიზაციაა, რომელიც საქართველოს სკოლებში არსებულ მოსწავლეთა თვითმმართველობებსა და კლუბებს აერთიანებს. ორგანიზაციის მისია საქართველოს სკოლების მოსწავლეთა სამოქალაქო აქტივობებში ჩართვა და მათი ინიციატივების ხელშეწყობაა, როგორც რეგიონულ, ისე საერთაშორისო მასშტაბით.

Aim of the general assembly is to identify problems and challenges and elaborate specific mechanisms in order to solve them.
Participants of the Assembly represented self-government bodies of active pupils and youth clubs. Within the framework of the Assembly, the participants chose future members and approved the action plan. One of the sessions of the event was headed by Deian Bojanic, Board member of European School Students Organizational Bureau.
The Assembly was opened by Deputy Minister of Education and Science of Georgia Aluda Goglichidze. Deputy Head of Department of Youth from the Ministry of Sport and Youth Affairs Vakhtang Asanidze, Director of Children and Youth Development Fund Irakli Zhorzholiani and representatives from other institutions attended the event.
The Georgian School Students Unions Alliance is the only non-governmental youth organization which brings together pupils’ self government bodies and clubs. The goal of the organization is to involve pupils in civil activities and encourage their initiatives on regional as well as international levels.