ორდღიანი კონფერენცია საქართველოს
პირველმა ლედიმ სანდრა რულოვსმა გახსნა და მის მუშაობაში განათლებისა და მეცნიერების, ასევე შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრები
მონაწილეობდნენ.
კონფერენცია განათლებისა და მეცნიერების
სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრისა და დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის ერთობლივი პროექტის “საჯარო სკოლებში თამბაქოსაგან 100%-ით თავისუფალი პოლიტიკის დანერგვის” ფარგლებში ჩატარდა
და მის მუშაობაში პროექტში ჩართული სასწავლო დაწესებულებებისა და სხვადასხვა ორგანიზაციების
წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
პროექტი რამდენიმე თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა, 2009 წლის ივნისსა და სექტემბერში გაიმართა 8 დისკუსია თბილისში, ბათუმში, ზუგდიდში, ქუთაისსა და სიღნაღში. დისკუსიებში მონაწილეობა მიიღეს თბილისის, აჭარის, სამეგრელოსა და ზემო სვანეთის, იმერეთისა და კახეთის რეგიონების 100 საჯარო სკოლის დირექტორმა, საგანმანათლებლო რესურსცენტრების, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის, განათლების აკრედიტაციის ეროვნული ცენტრის, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრისა და უმაღლესი სასწავლებლების წარმომადგენლებმა.
დისკუსიის დროს გამოირკვა, რომ თამბაქოს
მოხმარებასთან
დაკავშირებული
პრობლემები სკოლებში არსებობს. სკოლაში
თამბაქოსგან 100%-ით თავისუფალი პოლიტიკის დანერგვასთან დაკავშირებით დირექტორებისა და რესურსცენტრების წარმომადგენლების მიერ გამოითქვა სხვადასხვა მოსაზრება.

The conference was held in the scope of the joint project “Introducing the Policy of 100% Tobacco Free Public Schools” initiated by National Curriculum and Assessment Center of the Ministry of Education and Science and the National Center for Public Health. The representatives of different institutions and organizations were actively involved in the working process.
The project lasted for several months. 8 discussions were carried out in Tbilisi, Batumi, Zugdidi, Kutaisi and Sighnaghi in June and September, 2009. The participants of these discussions were the principles of 100 public schools from Tbilisi, Ajara, Samegrelo, Zemo Svaneti, Imereti, Kakheti regions, as well as the representatives of the Educational Resource Centers, National Curriculum and Assessment Center of the Ministry of Education and Science, National Center for Education Accreditation and Teacher Professional Education Center.
The discussions revealed smoking problems existing at schools. Different opinions were expressed about Introducing the Policy of 100% Tobacco Free Public Schools by the principles and the representatives of the Resource Centers.
The guidelines of Introducing the Policy of 100% Tobacco Free Public Schools were presented at the conference.
The meetings on Introducing the Policy of 100% Tobacco Free Public School will continue in the future.