კონფერენციის განმავლობაში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ალუდა გოგლიჩიძემ პასუხი გასცა, როგორც აუდიტორიაში მყოფ თბილისის სასკოლო სამოქალაქო კლუბების წევრების, ასევე SKYPE-ის მეშვეობით საქართველოს ყველა რეგიონიდან მიღებულ მოსწავლეთა შეკითხვებს. კონფერენციაში 120-მდე კლუბის წევრმა მიიღო მონაწილეობა.
სამოქალაქო განათლებისა და პედაგოგთა გადამზადების პროგრამას ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით, ამერიკული ორგანიზაცია PH International ახორციელებს. პროგრამის მიზანია, გააუმჯობესოს სამოქალაქო განათლების სასკოლო პროგრამის ხარისხი და დაეხმაროს ახალგაზრდებს ცოდნის ამაღლებაში, დამოკიდებულებისა და ქცევის შეცვლაში. პროგრამა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება.
პროგრამა მუშაობს საქართველოს ყველა რეგიონში და ქვეყნის მასშტაბით 740 სკოლასთან თანამშრომლობს. პროგრამის ფარგლებში შეიქმნა და სკოლებს უსასყიდლოდ გადაეცა სამოქალაქო განათლების დამხმარე სახელმძღვანელოების 4 სხვადასხვა კომპლექტი (სულ 115,440 სახელმძღვანელო).
აკრედიტებული ტრენინგ კურსის („დემოკრატიული მოქალაქეობის სწავლება“) მეშვეობით გადამზადებულია სამოქალაქო განათლების 740-მდე პედაგოგი, შექმნილია სამოქალაქო განათლების პედაგოგთა ფორუმი, რომელიც პედაგოგებს პროფესიული განვითარების შესაძლებლობას აძლევს, ქვეყნის მასშტაბით 200-ზე მეტი სასკოლო სამოქალაქო კლუბი ფუნქციონირებს, სადაც მოსწავლეები სკოლისა და ადგილობრივი თემის საკეთილდღეოდ პროექტებს ახორციელებენ,
ვებპორტალის www.initiatives.ge მეშვეობით დაფინანსდა მოსწავლეთა და პედაგოგთა მიერ წარმოდგენილი 350 პროექტი, სემინარი სამოქალაქო განათლების მნიშვნელობის შესახებ გაიარა 700-ამდე სკოლის დირექტორმა, 11 საგანმანათლებლო რესურსცენტრს გადაეცა სამოქალაქო განათლების სფეროში არსებული ლიტერატურა და პუბლიკაციები ბიბლიოთეკების დაფუძნების მიზნით, სოციალურ მედიაში ტრენინგი გაიარა 700-ამდე მოსწავლემ, საზაფხულო ბანაკებში „მე აქტიური მოქალაქე ვარ“ მონაწილეობა მიიღო 440-მა მოსწავლემ და პედაგოგმა, ტარდება ტრენინგები დებატებსა და საჯარო გამოსვლებში, ფუნქციონირებს სამოქალაქო განათლების ინტერაქტიული ვებგვერდი www.civics.ge. პროგრამის ფარგლებში წარმატებული სასკოლო სამოქალაქო კლუბები ჯილდოვდებიან საკლუბო ტექნიკის კომპლექტით.

During the conference Deputy Minister of Education and Science Aluda Goglichidze answered the questions of the members of Tbilisi school clubs and pupils form all regions of Georgia participating in the conference via Skype.
Civic Education and Teacher Training Program is carried out by PH International with the financial support of USAID. The aim of the program is to improve quality of civic education school program and assist young people to improve level of education, attitudes and behavior. The program is carried out with the support of the Ministry of Education and Science.
The program operates in all regions and cooperates with 740 schools throughout Georgia. Four sets (114,440 textbooks in total) of auxiliary textbooks in civic education were developed within the framework of the program and handed to the schools.
740 civic education teachers were trained according to accredited training course (Teaching Democratic Citizenship). Civic education teachers’ forum is set up which gives teachers opportunity for professional growth. More than 200 school clubs operate throughout Georgia, carrying out useful projects for the local community.
350 projects presented by pupils and teachers were financed through web-portal www.initiatives.ge, up to 700 school principals passed a seminar on the importance of civic education, materials on civic education were handed to 11 Resource Centers and in order to set up libraries, 700 pupils were trained in social media, 440 pupils and teachers participated in summer camps (I am an Active Citizen), training in public debate are held, interactive web-site www.civics.ge operates, successful school clubs are awarded with club equipment sets.