გიორგი გულიაშვილმა (დემირელის სახელობის კერძო კოლეჯი) ინფორმატიკის 25-ე საერთაშორისო ოლიმპიადაზე (IOI 2013), რომელიც ავსტრალიაში ჩატარდა, ვერცხლის მედალი აიღო. სამინისტრომ იგი 3 000 ლარის ფულადი პრემიით დააჯილდოვა. ამავე ოლიმპიადაზე ბრინჯაოს მედლები აიღეს ჯიმშერ სხირტლაძემ, ნიკოლოზ სვანიძემ (თბილისის კომაროვის სახელობის ფიზიკა-მათემატიკური სკოლა) და თორნიკე მანძულაშვილმა (ვეკუას სახელობის ფიზიკა-მათემატიკის 42-ე საჯარო სკოლა), მათ ჯილდოდ 2000-2000 ლარი მიიღეს.
ნანული გვაზავა (ქ. აბაშის №1 საჯარო სკოლა) შვეიცარიაში გამართულ ბიოლოგიის 24-ე საერთაშორისო ოლიმპიადის (IBO 2013) ბრინჯაოს მედლის მფლობელი გახდა, მას 2 000 ლარი ფულადი ჯილდო გადაეცა. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ნაკრები ბიოლოგიის საერთაშორისო ოლიმპიადაში მხოლოდ მესამე წელია მონაწილეობს და ეს ჯილდო პირველია.
მათემატიკის 54-ე საერთაშორისო ოლიმპიადა (IMO 2013), წელს კოლუმბიაში ჩატარდა, სადაც აკაკი მარგველაშვილმა (ქ. ქუთაისის ა. რაზმაძის სახ. №41საჯარო სკოლა) და გიორგი სვანაძემ (თბილისის კომაროვის სახელობის ფიზიკა-მათემატიკური სკოლა) ბრინჯაოს მედლები აიღეს, მათ 2000-2000 ლარი გადაეცათ.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, საერთაშორისო ოლიმპიადებისთვის ნაკრები გუნდების შერჩევა-მომზადებასა და მონაწილეობას შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი უზრუნველყოფს. გუნდები ტრადიციულად, ეროვნულ საგნობრივ ოლიმპიადებში წარმატებული მოსწავლეებისაგან დაკომპლექტდა. მათ დამატებით შესარჩევი წერითი ტურები გაიარეს. 4 ნაკრების 19 მოსწავლეს სპეციალური მომზადების ერთთვიანი ინტენსიური კურსი ჩაუტარდათ. ექვსსაათიანი თეორიული და პრაქტიკული მეცადინეობები მათ ყოველდღიურ რეჟიმში თბილისსა და დაბა ბაკურიანში ჩაუტარდათ. მოსწავლეები მაღალკვალიფიციურ და გამოცდილ მეცნიერთა ჯგუფებმა საერთაშორისო ოლიმპიადების კომიტეტების მიერ დადგენილი პროგრამებით მოამზადეს.

Giorgi Guliashvili (Demireli College) won a silver medal on the 25th International Olympiad in Informatics (IOI 2013) held in Australia. The Ministry awarded Giorgi Guliashvili with 3 000 GEL. The winners of bronze medals Jimsher Skhirtladze, Nikoloz Svanidze (Komarov Physics-Mathematical School) and Tornike Mandzulashvili (Ilia Vekua Physics-Mathematical Public School 42) were awarded with 2000 GEL each.
Nanuli Gvazava (Abasha Public School 1) won a bronze medal on the 24th International Biology Olympiad (IBO 2013) held in Switzerland. She was awarded with 2000 GEL. It is noteworthy, that the team from Georgia has been participating in International Biology Olympiad for three years and this is the first award.
The 54th International Mathematical Olympiad (IMO 2013) was held in Columbia this year. Akaki Margvelashvili (Kutaisi A. Razmadze Public School 41) and Giorgi Svanadze (Tbilisi Komarov Physics-Mathematical School) got bronze medals and were awarded with 2000 GEL each.
Shota Rustaveli National Science Foundation provides selection and preparation of teams for the international Olympiads. The teams were composed of the successful pupils, winners of National Subject Olympiads. They passed additional writing tours. 19 pupils from 4 teams have passed a special one-month preparation course with daily 6-hour theoretical and practical activities in Tbilisi and Bakuriani. Experienced scientists prepared the teams in accordance with special programs set for international Olympiads.
The Ministry is running different programs in order to encourage pupils; among them is the National Olympiad. The Ministry shall encourage successful pupils in future.