ადმინისტრაციულ საზღვართან დროებითი გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების სკოლებში სამინისტროს წარმომადგენელთა წინა ვიზიტებისას გამოიკვეთა სკოლებში სატელეფონო და ინტერნეტ კომუნიკაციის პრობლემა, რაც გამოწვეულია დროებითი გამყოფი ხაზის მიღმა არსებული მაღალსიხშირიანი ანტენების ზემოქმედებით.
სამინისტრომ ოპერატიულად მოახდინა რეაგირება და გადაწყდა, რომ დროებითი გამყოფი ხაზის მიმდებარე სკოლებში ძლიერი მოდემი დამონტაჟდება. პროექტს „მაგთიკომი“ ეტაპობრივად განახორციელბს. შედეგად კი, აღნიშნულ სკოლებში ინტერნეტის სიჩქარე ოთხჯერ მაინც გაიზრდება. ამასთან, სამინისტროს განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემა (Emis) უზრუნველყოფს სკოლებში ახალი, უკაბელო (WiFi) ქსელის დამონტაჟებას, ასევე VoIP ტელეფონების ინსტალაციას, რომელიც საშუალებას მისცემს სკოლებს განახორციელოს საგანმანათლებლო სისტემის სატელეფონო ქსელთან საიმედო და უწყვეტი კავშირი.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის თამარ სანიკიძის განცხადებით, ინფორმაციის გაცვლის კუთხით, სკოლებთან მჭიდრო და შეუფერხებელი კომუნიკაცია სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტია.
აღსანიშნავია, რომ დროებითი გამყოფი ხაზის მიმდებარე სკოლების მოსწავლეებს აქამდე არ ჰქონდათ შესაძლებლობა სრულფასოვნად ჩართულიყვნენ ისეთ სასკოლო კონკურსებში, სადაც აუცილებლობას თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენება წარმოადგენდა.
ერთ-ერთი ასეთი კონკურსის დაწყებასთან დაკავშირებით, თამარ სანიკიძემ განცხადება სოფელ დვანის საჯარო სკოლიდან გააკეთა და დოებითი გამყოფი ხაზისპირა სოფლების სკოლების მოსწავლეეებს მოუწოდა ჩაერთონ სასკოლო ბლოგების კონკურსში თემაზე „გაიცანით ჩემი რაიონი“.
კონკურსი ორიენტირებულია მოსწავლეთა მიერ ლოკალური გარემოს შესწავლაზე და მათი რაიონის/სოფლის/ქალაქის დადებითი მხარეების წარმოჩენასა და არსებული პრობლემების იდენტიფიცირებაზე, ასევე სხვადასხვა საგანში შეძენილი ცოდნისა და უნარ-ჩვევების გამოყენებაზე. მოსწავლეებმა მოკვლეული ინფორმაცია სტრუქტურირებულად უნდა წარმოადგინონ ბლოგის სახით (ინფორმაცია იხილეთ სამინისტროს ვებგვერდზე mes.gov.ge)
მინისტრმა სოფლების დვანისა და ტახტიძირის საჯარო სკოლების ბიბლიოთეკებს საჩუქრად კომპიუტერები გადასცა და მოსწავლეებს, მასწავლებლებსა და სოფლის მოსახლეობას სამინისტროს ახალი ინიციატივები გააცნო, ასევე მოისმინა მათი წინადადებები.

Telephone and Internet communication problem was marked out by the representatives from the Ministry during the previous visit of the village schools located near the administrative border. The problem is caused by the impact of high frequency antennas positioned beyond temporary line of demarcation.
As a result of timely response by the Ministry, it was decided to install powerful modem in these schools. The project will be implemented by Magticom. As a result, Internet speed will increase four times. Education Management Information System (EMIS) of the Ministry of Education and Science of Georgia will ensure installation of new wireless (WiFi) network, as well as, VoIP telephones. This will enable schools to have stable and uninterrupted connection with telephone network of the System.
Minister of Education and Science Tamar Sanikidze noted, that uninterrupted connection with schools aimed at information exchange process represents one of the priorities of the Ministry.
It is noteworthy, that before, the pupils of the schools located near temporary line of demarcation were unable to get fully involved in school competitions, as the use of modern technologies is required to do so.
With respect to the beginning of a new competition, Tamar Sanikidze called on the pupils of the schools located in the villages near temporary line of demarcation to participate in school blog competition “Let me Introduce my District”
The competition focuses on the study of local environment, presentation of positive sides of a district/village/town and identification of existing problems, as well as the use of acquired knowledge and skills in other subjects (Information is available on the official web-site of the Ministry www.mes.gov.ge).
Libraries of Dvani and Takhtidziri public schools received computers from Minister. Tamar Sanikidze introduced new initiatives of the Ministry to village population and teachers and listened to their ideas.