აპლიკანტებმა ტესტირების ბარათები, სადაც მითითებულია ტესტირების ადგილი და დრო საინფორმაციო ან რესურს-ცენტრებში მიიღეს. მათ ასევე ჰქონდათ საშუალება დამოუკიდებლად ამოებეჭდათ ტესტირების ბარათები ვებგვერდიდან - www.naec.ge. ტესტირება დღის განმავლობაში რამდენიმე სესიად ტარდება.
პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე პროფესიულ ტესტირებას ორგანიზებას სამინისტროს შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი უწევს. ტესტირების სპეციფიკის გათვალისწინებით და დამატებითი ინფორმაციის მიწოდების უზრუნველსაყოფად, 16 ოქტომბერს აპლიკანტებს საშუალება ჰქონდათ საცდელი ტესტირება გაევლოთ.
სახელმწიფო დაფინანსებით, სახელმწიფო საგანმანათლებლო დაწესებულებებში უფასო განათლების მიღების შესაძლებლობა იმ აპლიკანტებს ექნებათ, რომლებიც კონკურსის საფუძველზე ჩაირიცხებიან და ტესტირებისას გადალახავენ მინიმალური კომპტენციის ზღვარს. ხოლო, ყველა იმ აპლიკანტს, ვინც ვერ გადალახავს მინიმალური კომპეტენციის ზღვარს, შესაძლებლობა ექნება თვითდაფინანსების საშუალებით დაეუფლოს მისთვის სასურველ პროფესიულ პროგრამას.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ მიმდინარე წელს პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე ჩარიცხვის წესში ცვლილება განახორციელა, რომლის მიზანია: პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე აპლიკანტის ჩარიცხვის პროცესის ობიექტურობისა და გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა და ასევე, პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე სწავლის მსურველთა უნარებისა და შესაძლებლობების შესაბამისობის დადგენა პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამისათვის აუცილებელ უნარებთან.
პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამაზე ჩარიცხვის პირველი ეტაპი პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა რეგისტრაციას წარმოადგენდა, რომელიც 14 სექტემბერს დასრულდა. რეგისტრაციის პროცესი უზრუნველყო საქართველოს მასშტაბით არსებულმა თბილისის, ქუთაისისა და ქობულეთის საინფორმაციო ცენტრებმა, 70-მა რესურსცენტმა და პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელმა 33-მა დაწესებულებამ. ჯამში, საქართველოს მასშტაბით რეგისტრაცია 15000-მდე აპლიკანტმა გაიარა. ყველა დაინტერესებულ პირს შესაძლებლობა მიეცა დარეგისტრირებულიყო მისთვის სასურველი მიმართულების ერთ ან, რამდენიმე პროფესიულ პროგრამაზე, ერთ ან, რამდენიმე სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, რომელიც აპლიკანტის მიერ შერჩეული მიმართულების პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებს ახორციელებენ.

The applicants have received special cards indicating place and time at Information and Resource Centers. They were able to print the cards from the web-site www.naec.ge as well. Testing will be conducted in several sessions during a day.
National Examination Center of the Ministry is arranging the process of testing. Taking into consideration specific features of the test and in order to provide all necessary information, the applicants were able to pass sample test on October 16.
The applicants enrolled as a result of a contest and pass minimum competency level in testing shall have an opportunity to get education free of charge in State education institutions and those who are unable to pass minimum competency level may continue studies and pay tuition fee themselves.
The Ministry of Education and Science of Georgia has made a change in the rule of enrollment on vocational programs. The aim is to ensure transparency and impartiality of the enrollment process and to check compliance of skills and abilities with requirements of vocational programs.
First stage of the registration process finished on the 14th of October. Registration was possible in Information Centers of Tbilisi, Kutaisi and Kobuleti, 70 Resource Centers and 33 institutions carrying out vocational programs. Applicants were able to register for one or more vocational programs in State vocational educational institution carrying out the direction of the vocational programs chosen by an applicant.