გორის რაიონის სოფელ ქვემო ნიქოზის საჯარო სკოლის შენობა 2008 წლის საომარი მოქმედებების შედეგად დაინგრა. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ძალისხმევით, სწავლის პროცესი არ შეფერხებულა და სოფელ ზემო ნიქოზის საჯარო სკოლის შენობაში, მეორე ცვლაში მიმდინარეობდა. მიუხედავად ამისა, იყო სასწავლო პროცესთან და გადაადგილებასთან დაკავშირებული პრობლემები, აუცილებელი იყო სოფელ ქვემო ნიქოზში სკოლის ახალი შენობის აგება.
არსებული პრობლემით ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩო დაინტერესდა. თავდაცვის სფეროში ამერიკის ინჟინერთა კორპუსის მიერ შემუშავდა და დაფინანსდა ახალი სკოლის შენობის პროექტი. მშენებლობა 2012 წელს დაიწყო და 2013 წელს დასრულდა. სკოლის შენობასთან ერთად, ამერიკის საელჩომ სკოლას საჩუქრად სასკოლო ინვენტარიც გადასცა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან ერთად თანამედროვედ აღჭურვა იგი.
ლია გიგაურმა ამერიკის საელჩოსა და აშშ-ის თავდაცვის სამინისტროს მადლობა გადაუხადა და განაცხადა, რომ თავის მხრივ, სამინისტრო სკოლას უწყვეტი ინტერნეტით უზრუნველყოფს. გარდა ამისა, მოსწავლეები უზრუნველყოფილნი იქნებიან სახელმძღვანელოებით, შესაბამისი ლიტერატურით შეივსება ბიბლიოთეკა და სკოლაზე აისახება ყველა ის სიახლე და რეფორმა, რასაც განათლების სამინისტრო სწავლების ხარისხის უზრუნველყოფისთვის ახორციელებს.

The school building in Kvemo Nikozi was destroyed during the hostilities in 2008. With the effort of the Ministry of Education and Science, teaching/learning process has been continuing in Zemo Nikozi public school building.
The Embassy of the United States to Georgia expressed its interest in existing problems. A project for construction of a new school was elaborated and financed by U.S Army Corps of Engineers. Construction works started in 2012 and ended in 2013. The US Embassy also equipped the school together with the Ministry of Education.
Lia Gigauri expressed gratitude to the Embassy and the Department of Defence. Deputy Minister stated that the Ministry shall provide the school with the Internet. Besides, the pupils shall have textbooks and the library will be provided with books and materials. Every novelty and reform carried out by the Ministry for quality provision shall have a reflection on the school life.