2013-14 სასწავლო წლის გაზაფხულის სემესტრის მობილობის მსურველი სტუდენტებისთვის, დღეს, 11 საათზე ელექტრონული პორტალი გაიხსნა. ელექტრონულ პორტალზე: www.students.eqe.ge სტუდენტებს არჩევანის გაკეთება 13 თებერვლის 18 საათისა და 30 წუთის ჩათვლით შეეძლებათ.
მობილობის საფასური 40 ლარს შეადგენს თუმცა, სოციალურად დაუცველი ოჯახების სტუდენტები გადასახადისაგან თავისუფლდებიან. მობილობის საფასურის გადახდა საქრთველოს ბანკის ნებისმიერ ფილიალში, სწრაფი გადახდის აპარატებისა და ინერნეტის მეშვეობითაა შესაძლებელი.
მობილობის მსურველ სტუდენტს შესაძლებლობა აქვს 5 (ხუთი) საგანმანათლებლო პროგრამა აირჩიოს. მობილობის კონკურსი ხორციელდება სტუდენტის მიერ ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე დაგროვებული საკონკურსო ქულის მიხედვით.
მობილობის შედეგები 14 თებერვალს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდება. თითოეულ სტუდენტს შესაძლებლობა ექნება თავად ნახოს სად მოიპოვა მობილობის უფლება. ამის შემდეგ, სტუდენტმა მიმღებ დაწესებულებას დაუყოვნებლივ უნდა მიაკითხოს.
მობილობის პროცესში სტუდენტები რეგისტრაციის დაწყებიდან შედეგების გამოქვეყნების დღის ჩათვლით , SMS შეტყობინებებს მიიღებენ.
დღეს არსებული 67 უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან, კანონმდებლობის შესაბამისად, მობილობის პროცესში მონაწილეობას 7 საგანმანათლებლო დაწესებულება არ იღებს. დარჩენილი 60-დან, 47-მა 6982 ვაკანტური ადგილი გამოაცხადა.
სახელმწიფო უმაღლესი სასწავლებლიდან მობილობის პროცესში მონაწილეობას შემდეგი უნივერსიტეტები არ იღებენ:
(2012-2013 წლის გაზაფხულის სემესტრის მობილობის პროცესში 5154 ვაკანტური ადგილი იყო გამოცხადებული და მონაწილეობა 1596 სტუდენტმა მიიღო).

Fee for mobility constitutes 40 GEL. mobility is free of charge for the socially unprotected students. The amount of money can be paid at any branch of Bank of Georgia or by means of pay boxes and the Internet.
Students are able to choose 5 (five) educational programs. Mobility competition procedure is based on the scores accumulated as a result of the Unified Examinations.
Results of the mobility procedure will be posted on the official web-site of National Center for Educational Quality Enhancement on February 14, 2014. Students will be able to check their right to mobility. Afterwards, a student is required to go to the host institution immediately.
Students will be receiving text messages (SMS) from the beginning of registration to the day when the results are announced.
7 higher education institutions out of 67 are not taking part in the mobility procedure in compliance with the legislature. Remaining 47 higher education institutions out of 60 have announced 6982 vacant places.
The following State Universities are not participating in the mobility procedure:
(5154 vacant places were announced and 1596 students participated during spring semester mobility of the academic year 2012-2013).