1. დღეს ბრიუსელში შედგა შეხვედრა ევროკომისიის წევრებსა და საქართველოს მთავრობას შორის, რომელსაც ხელმძღვანელობდნენ პრეზიდენტი ბაროზო და პრემიერ-მინისტრი ღარიბაშვილი. მხარეებმა განიხილეს საქართველოსა და, ზოგადად, რეგიონის საშინაო ვითარება და უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული საკითხები, აგრეთვე ევროკავშირსა და საქართველოს შორის თანამშრომლობის არსებული ვითარება და სამომავლოდ ამ ურთიერთობების გაღრმავებისა და განვითარების პერსპექტივები.
2. ეს უპრეცედენტო შეხვედრა ნათლად ასახავს საქართველოს განსაკუთრებულ ურთიერთობას ევროკავშირთან. ევროკომისიამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა ევროკავშირის ურყევი გადაწყვეტილება საქართველოსთან პოლიტიკური ასოცირებისა და ეკონომიკური ინტეგრაციის შესახებ, რითაც დაიწყება ახალი ეტაპი მათ ურთიერთობებში. გარდა ამისა, ევროკავშირმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა საქართველოს ძირითადი პოლიტიკური, სასამართლო და ეკონომიკური რეფორმების მნიშვნელობა და მიესალმა ამ მხრივ მიღწეულ წინსვლას. ევროკავშირმა და საქართველომ კიდევ ერთხელ განაცხადეს საერთო მიზანი, რაც გულისხმობს საქართველოს დემოკრატიულობის, სტაბილურობისა და კეთილდღეობის უზრუნველყოფას. მხარეები იმედიანად უყურებენ ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ასოცირების ხელშეკრულების დაჩქარებულ რეჟიმში ხელმოწერას, რაც კიდევ უფრო განამტკიცებს ურთიერთობებს ევროკავშირსა და საქართველოს შორის და ხელს შეუწყობს კეთილდღეობის უზრუნველყოფასა და ვაჭრობისა და ინვესტიციების გააქტიურებას. ორივე მხარე მიესალმა მუშაობის დასრულებას ასოცირების დღის წესრიგზე, ანუ 2014-2016 წლებში მხარეთა შორის შეთანხმებული პრიორიტეტების ერთობლიობაზე, რაც დაეხმარება საქართველოს ხელშეკრულების განხორციელებისათვის მომზადებაში. ქართულმა მხარემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ასოცირების ხელშეკრულება არ არის ევროკავშირისა და საქართველოს ორმხრივი თანამშრომლობის საბოლოო მიზანი.
3. ევროკომისიამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა ევროკავშირის მხრიდან საქართველოს სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებული საზღვრების ფარგლებში მისი ტერიტორიული მთლიანობის ურყევი მხარდაჭერა. ევროკომისია აღიარებს, რომ საქართველოს აქვს საერთო ისტორია და ღირებულებები ევროკავშირთან და რომ საქართველოს მტკიცედ აქვს გადაწყვეტილი ამ ღირებულებათა გატარება და დაცვა. ევროკომისია აღიარებს საქართველოს ევროპულ მისწრაფებებსა და ევროპულ არჩევანს, ასევე მის ურყევ გადაწყვეტილებას, ააშენოს ნამდვილი და მყარი დემოკრატია.
4. ევროკომისიამ და საქართველოს მთავრობამ ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ახალი სახელშეკრულებო ურთიერთობები დაეფუძნება მათ ერთგულებას საერთო ღირებულებებისადმი, აგრეთვე რეფორმების გაგრძელებისა და პოლიტიკური სტაბილურობის უზრუნველყოფისადმი. ევროკომისია და საქართველოს მთავრობა ეთანხმებიან 15 ივნისის ადგილობრივი არჩევნების ჩატარების მნიშვნელობას იმავე დემოკრატიული სტანდარტების შესაბამისად, რომლებიც დაცული იყო 2012 წლის საპარლამენტო და 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების დროს, რაც კიდევ უფრო განამტკიცებს ქვეყნის შემდგომ დემოკრატიულ განვითარებას. ორივე მხარე ეთანხმება დემოკრატიული ოპოზიციის მნიშვნელოვან როლს საქართველოში დემოკრატიის შემდგომ კონსოლიდაციის საქმეში.
5. ორივე მხარე ეთანხმება საქართველოსა და ევროკავშირის მოქალაქეთა შორის უშუალო კონტაქტების გააქტიურების, ევროკავშირისა და საქართველოს, კერძოდ კი მათი მოქალაქეების, დაახლოების განსაკუთრებულ მნიშვნელობას. ევროკომისია მიესალმება საქართველოს პოლიტიკურ ნებას ამ პროცესთან დაკავშირებით და ვიზების ლიბერალიზაციის შესახებ დიალოგის კონტექსტში დღემდე მიღწეულ მნიშვნელოვან პროგრესს და მოუწოდებს საქართველოს რეფორმების გაგრძელებისაკენ ვიზების ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებულ ყველა სფეროში, ადამიანის უფლებებისა და პირადი მონაცემების დაცვის ჩათვლით. ევროკომისია მიესალმება საქართველოს მიერ გარდამტეხი მნიშვნელობის ანტიდისკრიმინაციული კანონის მიღებას. ევროკომისიამ დაადასტურა საქართველოს მხარდაჭერა ვიზების ლიბერალიზაციის პროცესის შეძლებისდაგვარად სწრაფი წინსვლის მიღწევაში.
6. ევროკომისია აღიარებს გრძელვადიან რეფორმებს მართლმსაჯულების სფეროში. ორივე მხარე ეთანხმება შემდგომი ნაბიჯების მნიშვნელობას ამ რეფორმების შედეგების შესანარჩუნებლად, სასამართლოს დამოუკიდებლობის განმტკიცებასა და სამართალდამცავი ორგანოების ანგარიშვალდებულებისა და მათზე კონტროლის დონის ამაღლებაზე გამიზნული ზომების ჩათვლით. მხარეები ეთანხმებიან სისხლის სამართლის საქმეების გამოძიების გამჭვირვალობისა და მიუკერძოებლობის აუცილებლობას. ევროკომისიამ და საქართველოს მთავრობამ ხაზი გაუსვეს თავის ერთგულებას უმცირესობათა უფლებებისა და რელიგიური ტოლერანტობისადმი. ამ მხრივ, ევროკომისია მიესალმა საქართველოს ხელისუფლების მიერ ანტიდისკრიმინაციული კანონის მიღებასა და ადამიანის უფლებათა სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის დამტკიცებას. ევროკომისიამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა ამ სტრატეგიისა და გეგმის განხორციელებაში საქართველოს ხელისუფლებისათვის დახმარების გაწევის შეთავაზება.
7. ორივე მხარემ ხაზი გაუსვა ენერგეტიკის სფეროში მჭიდრო თანამშრომლობის მნიშვნელობას, ასევე საქართველოს მზარდ როლს ევროკავშირის ენერგოუსაფრთხოებაში. მხარეებმა აღიარეს ბუნებრივი აირის სამხრეთის დერეფნისა და ენერგორესურსების სხვა სატრანზიტო ინფრასტრუქტურების მნიშვნელობა, რომლებიც უშუალოდ აკავშირებს კასპიის ზღვის რეგიონს ევროკავშირთან და წვლილი შეაქვს ენერგორესურსების მიწოდების გზების დივერსიფიკაციაში. ევროკომისია მიესალმა საქართველოს სურვილს, გაწევრიანდეს ენერგეტიკულ საზოგადოებაში, რაც კიდევ უფრო განამტკიცებს კავშირებს ევროკავშირსა და საქართველოს შორის.
8. ევროკომისიამ და საქართველოს მთავრობამ ხაზი გაუსვეს სექტორული თანამშრომლობის მნიშვნელობას, ძირითადად, ისეთ პრიორიტეტულ სფეროებში, როგორიცაა ენერგეტიკა, ტრანსპორტი, სოფლის მეურნეობა და სოფლის განვითარება, ტურიზმი, განათლება და სამეცნიერო კვლევები. ევროკომისია აღიარებს საქართველოს ხელისუფლების მიერ გატარებულ გრძელვადიან რეფორმებს ვაჭრობის სექტორში, რომლებიც ეხება კონკურენციის პოლიტიკას, შრომით უფლებებს, საკვები პროდუქტების უვნებლობას, ხარისხის ინფრასტრუქტურას და სხვ. საქართველოს მთავრობა მზად არის, გააგრძელოს რეფორმები ასოცირების ხელშეკრულებისა და მრავალწლიანი სამოქმედო გეგმის შესაბამისად, ხოლო ევროკომისია კიდევ ერთხელ ადასტურებს მზაობას საქართველოს მხარდაჭერისათვის.
9. ევროკომისია მიესალმება საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების გრძელვადიან სტრატეგიას (საქართველო - 2020) და მასთან დაკავშირებულ რეფორმებს, რომელთა მიზანია მცირე და საშუალო წარმოების, მეწარმეობისა და ინოვაციების განვითარება საქართველოში. ევროკომისიამ აიღო ვალდებულება და საქართველოს მხარს დაუჭერს ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო ზონის განხორციელებისათვის აუცილებელ სამუშაოებში, ასევე იმ საქმეში, რომლის მიზანიცაა ბიზნესის ხელშეწყობა ასოცირების ხელშეკრულების გამო შექმნილ ახალ მარეგულირებელ გარემოში ადაპტირებაში და კონკურენტული კერძო სექტორის განვითარება. ორივე მხარემ გამოთქვა თანამშრომლობის სურვილი ორმხრივი ვაჭრობისა და ინვესტირების განვითარებისათვის. ამ მხრივ, პრეზიდენტმა ბაროზომ კიდევ ერთხელ დაადასტურა სურვილი, დაესწროს ინვესტირების საკითხებთან დაკავშირებით ევროკავშირისა და საქართველოს კონფერენციას, რომელიც გაიმართება თბილისში, 13 ივნისს.
10. საქართველოს მთავრობა მიესალმება ევროკავშირის გაცხადებულ გადაწყვეტილებას გაზარდოს საქართველოსათვის ფინანსური მხარდაჭერის მოცულობა 2014-2017 წლებში, რაც დაკავშირებული იქნება ასოცირების ხელშეკრულების განხორციელებასთან. ევროკომისიამ და საქართველოს მთავრობამ ხელი მოაწერეს ფინანსურ ხელშეკრულებას, რომლითაც გათვალისწინებულია 19 მილიონი ევროს გამოყოფა „ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ხელშეკრულებათა მხარდაჭერის სამუშაო ჩარჩო- პროგრამისათვის", რომლის მიზანიცაა რეფორმების ხელშეწყობა ხელშეკრულების წარმატებული განხორციელებისათვის აუცილებელ სფეროებში. გარდა ამისა, ევროკომისიამ განაცხადა, რომ საქართველოსთვის გამოყოფს დამატებით 30 მილიონ ევროს, აღმოსავლეთის პარტნიორობის პრინციპის „მეტი მეტისათვის" შესაბამისად, რითაც აღიარებს საქართველოს წინსვლას მტკიცე დემოკრატიისაკენ.
11. ევროკომისიამ ყურადღება გაამახვილა ევროკავშირის 2013 წლის აგვისტოს გადაწყვეტილებაზე საქართველოსათვის მაკროფინანსური დახმარების პროგრამის (46 მილიონი ევრო) დამტკიცების შესახებ. თანხები თანასწორად განაწილდება სესხებისა და გრანტების სახით. ევროკომისიამ აღნიშნა, რომ მოლაპარაკებები ამ პროგრამის განხორციელებასთან დაკავშირებით შეიძლება განახლდეს, თუ საქართველოს ხელისუფლება მიაღწევს შეთანხმებას საერთაშორისო სავალუტო ფონდთან დაფინანსების ახალ პროგრამასთან დაკავშირებით.
12. ევროკომისიამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა ევროკავშირის მხრიდან საქართველოში მშვიდობის, სტაბილურობისა და კონფლიქტების მოგვარების უზრუნველყოფისაკენ მიმართული ძალისხმევის მხარდაჭერა. ორივე მხარემ ხაზი გაუსვა აქტიური ჩართულობის პოლიტიკის მნიშვნელობას, რომლის გატარების პროცესშიც საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობა სრულად იქნება დაცული. ევროკომისია და საქართველოს მთავრობა ეთანხმებიან საქართველოს რეგიონებთან - აფხაზეთისა და ცხინვალის/სამხრეთ ოსეთის რეგიონებთან უფრო აქტიური ჩართულობის საჭიროებას, რომლის დროსაც აქცენტი გაკეთდება პრობლემათა პრაგმატული გადაჭრის გზებზე. ორივე მხარემ გამოთქვა უკიდურესი შეშფოთება იმ უარყოფითი შედეგების გამო, რომლებიც ადგილობრივი მოსახლეობისათვის მოაქვს ხელოვნური დაბრკოლებების შექმნას ადმინისტრაციული საზღვრების გაყოლებაზე. ევროკავშირმა და საქართველოს მთავრობამ ხაზი გაუსვეს ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებისადმი ერთგულებას. ორივე მხარე მიესალმა ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მხრიდან საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის მხარდაჭერას, ხოლო ქართულმა მხარემ კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის მანდატის სრულად ამოქმედების საჭიროებას. საქართველომ დაუდასტურა ევროკომისიას, რომ მზად არის, გააგრძელოს კონსტრუქციული თანამშრომლობა მისიასთან და კრიზისის საკითხებში ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელთან სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში.
13. ევროკომისიამ მადლობა გადაუხადა საქართველოს მთავრობას შეთავაზებისათვის ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში ევროკავშირის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის ერთიანი პოლიტიკის ფარგლებში სამხედრო მონაწილეობასთან დაკავშირებით. ევროკომისია მიესალმება ამ ინიციატივას როგორც საქართველოს მხრიდან ევროკავშირთან პოლიტიკური ასოცირების შესახებ ურყევი გადაწყვეტილების მკაფიო გამოხატულებას.
14. მხარებმა განიხილეს 17 მაისს დარიალის ხეობაში მომხდარი სტიქიური უბედურება. მათ ერთხმად გამოხატეს თანაგრძნობა სტიქიით დაზარალებულთა მიმართ. ევროკავშირმა გამოთქვა საქართველოსათვის დახმარების გაწევის მზადყოფნა ამ საგანგებო ვითარებაში.
15. ევროკომისია და საქართველოს მთავრობა შეთანხმდნენ მჭიდრო და ეფექტიანი თანამშრომლობის გაგრძელებასთან დაკავშირებით, ევროკავშირთან საქართველოს პოლიტიკური ასოცირებისა და ეკონომიკური ინტეგრაციის შემდგომი გაღრმავების მიზნით.

2. The unprecedented meeting reflects Georgia's unique relationship with the EU and demonstrates the special nature of this relationship. The European Commission reaffirmed the EU's firm commitment to political association and economic integration with Georgia, opening up a new chapter in their relations. The EU also reconfirmed its support for Georgia's programme of key political, judicial and economic reforms and welcomed the progress achieved to this end. The EU and Georgia reiterated their shared common objective of a democratic, stable and prosperous Georgia and looked forward to the early signature of the EU-Georgia Association Agreement to reinforce EU-Georgia relations and boost prosperity, trade and investment. Both sides welcomed the finalisation of the Association Agenda as a set of jointly agreed priorities for the period 2014-2016 that will help prepare Georgia for the successful implementation of the Agreement. Georgia underlined that the Association Agreement is not the final goal in the EU and Georgia's mutual cooperation.
3. The European Commission reaffirmed the EU's unwavering support for Georgia's sovereignty and territorial integrity within its internationally recognised borders. The European Commission acknowledged that Georgia shares common history and values with the EU and is committed to implementing and promoting these values. The European Commission acknowledged the European aspirations and the European choice of Georgia and its commitment to build deep and sustainable democracy.
6. The European Commission recognised far-reaching reforms in the justice sector. Both sides agreed that it was important to take further steps to sustain the positive results of these reform efforts, including measures to strengthen the independence of the judiciary, as well as the accountability and democratic oversight of law enforcement agencies. They agreed on the need for transparency and impartiality in criminal investigations. The European Commission and the Government of Georgia underlined their respect for minority rights and religious tolerance. In this regard, the European Commission welcomed the Georgian Government's adoption of anti-discrimination legislation and of the National Human Rights Strategy and Action Plan. The European Commission confirmed its offer of assistance the Government of Georgia in the latter's implementation.
7. Both sides noted the importance of close cooperation on energy issues and highlighted Georgia’s increased role for the EU’s energy security. They acknowledged the importance of the Southern Gas Corridor and other energy transit infrastructures directly linking the Caspian Region with the EU and contributing to the diversification of energy supply routes. The European Commission welcomed the intention of Georgia to accede to the Energy Community Treaty, which would further reinforce EU-Georgia links.
8. The European Commission and Georgia highlighted the importance of enhancing sector cooperation, mainly in such priority areas as energy, transport, agriculture and rural development, tourism, education and research. The European Commission recognised the far-reaching trade related reforms of the Government of Georgia, in competition policy, labour rights, food safety, quality infrastructure and others. The Government of Georgia is committed to continue the reform process in line with the Association Agenda and a multiannual action plan and the European Commission assured Georgia of its continued support.
9. The European Commission welcomed the Georgia's long term socio-economic development strategy of Georgia (Georgia 2020) and its associated reforms focused on the development of Small- and Medium-Sized Enterprises, entrepreneurship and innovation in Georgia. The European Commission undertook to support Georgia in its activities aimed at implementing the DCFTA and helping Georgian businesses adapt to the new regulatory environment arising from the Association Agreement and at the development of a competitive private sector. Both sides agreed to work together to promote bilateral trade and investment. In this regard, President Barroso confirmed his intention to attend the EU-Georgia investment conference on 13 June in Tbilisi.
10. The Government of Georgia welcomed the EU's declared intention to step up its financial assistance to Georgia for the period 2014-2017 to accompany the implementation of the Association Agreement. The European Commission and the Government of Georgia signed a Financing Agreement worth €19 million for the "Framework Programme in support of EU-Georgia Agreements" to assist with reforms in priority areas necessary for the successful implementation of the Agreement. The European Commission also announced additional funding to Georgia of €30 million, in line with the Eastern Partnership's "more for more" principle, in recognition of Georgia's progress towards deep democracy.
11. The European Commission drew attention to the EU's decision in August 2013 to approve a Macro-Financial Assistance programme for Georgia of EUR 46 million, to be provided equally in loans and grants. The European Commission noted that discussions to implement this programme could be resumed if the Georgian authorities reach agreement with the International Monetary Fund on a new disbursing programme.
12. The European Commission reaffirmed the EU's continued commitment to peace, stability and conflict resolution efforts in Georgia. Both sides acknowledged the importance of an active engagement policy, fully respecting Georgia's territorial integrity. The European Commission and the Government of Georgia agreed on the need to engage more actively with the Georgian regions of Abkhazia and Tskhinvali region/South Ossetia with an emphasis on identifying pragmatic solutions. Both sides expressed their deep concern at the negative impact which the erection of obstacles to travel across the Administrative Boundary Lines had on the local population. The European Commission and the Government of Georgia underlined their full commitment to the Geneva International Discussions. Both sides welcomed the continued support shown by EU Member States for the EU Monitoring Mission in Georgia and emphasised its contribution to the stability of the country. The European Commission and Georgia reiterated the need to ensure the full implementation of the EUMM mandate. Georgia assured the European Commission of its commitment to continue to work constructively with the mission and with the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia.
13. The European Commission thanked the Government of Georgia for its offer to commit forces to the EU's military CSDP mission in the Central African Republic and welcomed this as a concrete demonstration of Georgia's firm commitment to the path of political association with the EU.
14. Both sides discussed the landslide which occurred in the Dariali Gorge on 17 May. They united in their expression of sympathy to all those affected by the disaster. The European Commission offered its assistance to Georgia in responding to the emergency situation.
15. The European Commission and the Government of Georgia agreed to continue to coordinate closely and effectively with a view to further deepening Georgia's political association and economic integration with the EU.