ქალაქ გორში სასკოლო სპორტული ოლიმპიადის მძლეოსნობის ესტაფეტის ფინალური შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე და სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრი ლევან ყიფიანი დაესწრნენ. ღონისძიების ფარგლებში დაჯილდოვდნენ გამარჯვებული გუნდები.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით, სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო მასშტაბურ სასკოლო სპორტულ ოლიმპიადას ატარებს. ოლიმპიურ შეჯიბრებებში 11 ქალაქის - თბილისის, ბათუმის, მცხეთის, გორის, რუსთავის, თელავის, ახალციხის, ქუთაისის, ოზურგეთის, ზუგდიდის და ამბროლაურის სკოლების გუნდები არიან ჩართულნი. სასკოლო გუნდები ერთმანეთს სპორტის 4 სახეობაში - კალათბურთში, მაგიდის ჩოგბურთში, მინი ფეხბურთსა და მძლეოსნობაში ეჯიბრებიან.
ოლიმპიადა 15 მარტს მცხეთაში საზეიმოდ გაიხსნა, ხოლო ფინალური თამაშები დაგეგმილია ანაკლიის „მომავლის ბანაკში", სადაც სპორტულ შეჯიბრებებთან ერთად, კულტურული და გასართობი სანახაობაც გაიმართება. ფინალში გამარჯვებული გუნდები მონაწილეობას მიიღებენ 2016 წლის სასკოლო მსოფლიო ჩემპიონატებში, რომლებიც ხორვატიაში, ესტონეთში, ისრაელსა და უნგრეთში გაიმართება.
ოლიმპიადის შეჯიბრებები ტარდება საქართველოს ბავშვთა და მოსწავლე-ახალგაზრდობის სპორტის ეროვნული ფედერაციის სისტემითა და მოთხოვნებით, შეჯიბრებებში წარმოდგენილი სპორტის შესაბამისი სახეობების ეროვნული და საერთაშორისო ფედერაციების მოქმედი წესების მიხედვით და ოლიმპიადის საშეჯიბრო დებულების შესაბამისად.
მასშტაბური სასკოლო სპორტული ოლიმპიადა საქართველოში წელს პირველად ტარდება და პროექტს საპილოტე ხასიათი აქვს. მომავალი წლისთვის ოლიმპიადაში ყველა სკოლის ჩართვა იგეგმება. ოლიმპიადის სპონსორია კომპანია „IDS ბორჯომი საქართველო".

With the support of the Ministry of Education and Science, the Ministry of Sport and Youth Affairs is conducting a large-scale school-sport Olympics. Olympic competitions in 11 cities - Tbilisi, Batumi, Mtskheta, Gori, Rustavi, Telavi, Akhaltsikhe, Kutaisi, Ozurgeti, Zugdidi and Khobi school teams are involved. School teams will compete in four types of sports - basketball, table tennis, mini-football and athletics to compete.
Olympic tournament was opened on March 15 in Mtskheta, and the final games scheduled in Anaklia’s "Camp of Future", where along with the sports events, cultural and entertainment shows will be held. In the final, the winning team will take part in 2016 school world championships in Croatia, Estonia, Israel and Hungary to be held.
Olympics tournaments are held for children and youth of the National Sports Federation and according to the system requirements, national and international competitions in the sports federations of the fields, the rules and regulations of the Olympic competition.
Large-scale school sport in the Olympics is for the first time in Georgia and has the pilot nature of the project. All Schools are scheduled to be involved in all of next year's Olympics. Olympic sponsor is "IDS Borjomi Georgia".