საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი კონკურსში გამარჯვებულ დოქტორანტებს შეხვდა. დოქტორანტურის საგანმანათლებლო პროგრამების საგრანტო კონკურსს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი 2013 წლიდან ატარებს. კონკურსში გამარჯვებული დოქტორანტი სტუდენტები, პირველად საქართველოში, სახელმწიფო დაფინანსებას იღებენ.
პროგრამის მიზანია ხელი შეუწყოს სახელმწიფოში ინტელექტუალური პოტენციალის განვითარებას და მაღალი კვალიფიკაციის სამეცნიერო პერსონალის მომზადებას, სწავლებისა და სამეცნიერო კვლევის ინტეგრირებას და სათანადო პირობების შექმნას.
2013-2014 წლებში 230-მდე დოქტორანტი დაფინანსდა. 2013 წლის საგრანტო კონკურსის მთლიანი ბიუჯეტი - 1 935 850 ლარი იყო, ხოლო 2014 წლის - 2 560 886 ლარი. ერთ დოქტორანტზე გამოყოფილი მთლიანი ბიუჯეტი სემესტრების მიხედვით სხვადასხვაგვარად ფინანსდება: ექვსსემესტრიანი პროექტისათვის სასწავლო-კვლევითი გრანტის მაქსიმალური ოდენობა განისაზღვრება 63000 ლარით, ხუთსემესტრიანი პროექტისათვის - 52500 ლარით, ოთხსემესტრიანი პროექტისათვის - 42000 ლარით, სამსემესტრიანი პროექტისათვის - 31500 ლარით, ხოლო ორსემესტრიანი პროექტისათვის - 21000 ლარით.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ინიცირებული პროექტი საშუალებას აძლევს დოქტორანტს დაკავდეს მხოლოდ საკუთარი სამეცნიერო საქმიანობით და არ ჰქონდეს აუცილებლობა, სწავლის საფასურის გადასახდელად დამატებით ეძებოს სამსახური. ევროპასთან ინტეგრირების გზაზე, ჩვენი ქვეყნისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია კვალფიციური სამუშაო კადრები, რომელიც შეძლებს კვლევაზე დაფუძნებული და დასაბუთებული განვითარების სამომავალო პერსპექტივების დასახვასა და შემდგომ განხორციელებას. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება დამწყები მეცნიერების დაფინანსების პროგრამა.
ასევე მეორე წელია ფუნქციონირებს პრემიერ-მინისტრთან არსებული განათლების საერთაშორისო ცენტრი, რომელიც კონკურსის გზით აფინანსებს ახალგაზრდა კადრებს განათლება სრულყონ საზღვარგარეთ სამაგისტრო და სადოქტორო სწავლების საფეხურზე. ცენტრი ხელს უწყობს საქართველოს ინტეგრირებას საერთაშორისო აკადემიურ სივრცეში და მაღალკვალიფიციური ადამინური რესურსის რეალიზებას უკან დაბრუნების შემდეგ.
ღონისძიების ფარგლებში, ირაკლი ღარიბაშვილმა დოქტორანტების შეფასებები და წინადადებები მოისმინა. პრემიერ-მინისტრმა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრთან ერთად, დოქტორანტების ყველა შეკითხვას უპასუხა.

The goal of the program is to facilitate development of intellectual potential in Georgia and training of highly qualified science personnel, integration of education and scientific research and creating appropriate conditions for it.
In 2013-2014 years up to 230 doctoral students received funding. Full budget of 2013 grant competition was 1 935 850 lari, and for 2014 – 2 560 886 lari. Full budget allotted per one doctoral student is differently financed along semesters: for the 6-semester project maximal amount of educational-research grant is defined as 63000 lari, for 5-semester project – 52500 lari, 4-semester project – 42000 lari, 3-semester project – 31500 lari, and for 2-semester project – 21000 lari.
The project initiated by the Ministry of Education and Science of Georgia, allows doctoral student to be occupied only by research activity and not seek an additional job to pay educational fee. On the path of euro-integration, for our country there is vitally necessary to obtain qualified working personnel which have an ability to define prospects for future based on research and rationale and implement these prospects. The program of financing of beginning scientists is serving exactly this objective.
Also, the International Center for Education under the Prime Minister is functioning for second year, and is funding young cadres through the organizing competitions, to complete their education abroad on master and doctoral stage. The center is promoting integration of Georgia in international academic space and realization of highly qualified human resources after their return in Georgia.
In the framework of event, Irakli Garibashvili got familiarized with assessments and proposals of doctoral students. Prime Minister, along with the Minister of Education and Science, responded to all questions from doctoral students.