ქ. მარნეულის №7 აზერბაიჯანულენოვანი საჯარო სკოლის მოსწავლეები ამიერიდან თანამედროვე სტანდარტების შესაბამის სკოლაში ისწავლიან. სკოლა 2009 წლამდე ფუნქციონირებდა როგორც საბაზო და განთავსებული იყო გასული საუკუნის 30-იან წლებში აგებულ შენობაში. გეიდარ ალიევის ფონდის დაფინანსებით სკოლას 2009-2010 წლებში სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა, აღიჭურვა თანამედროვე სასკოლო მერხებით, დაფებით. სკოლას კომპიუტერები და სასწავლო თვალსაჩინოებები განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროგრამა ”ირმის ნახტომის” ფარგლებში გასულ წლებში გადაეცა.
რეაბილიტირებული საჯაროს სკოლის გახსნის ცერემონიალში მონაწილეობა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა, ქვემო ქართლის გუბერნატორმა დავით კირკიტაძემ, აზერბაიჯანის სახელმწიფო სტანდარტების კომიტეტის თავმჯდომარემ რამიზ გასანოვმა, გეიდარ ალიევის ფონდისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებმა მიიღეს.
ვიზიტის ფარგლებში დიმიტრი შაშკინმა მარნეულის №7 საჯარო სკოლას, სადაც 100-ზე მეტი მოსწავლე სწავლობს, პორტატული კომპიუტერები გადასცა.
2009 წელს მარნეულის მუნიციპალიტეტს პრეზიდენტის ნაციონალური პროგრამის ,,იაკობ გოგებაშვილი - საჯარო სკოლების რეაბილიტაცია” ფარგლებში 564,295 ლარი გადაეცა, რომლითაც განხორციელდა: სოფ. ალგეთის №2 საჯარო სკოლის მშენებლობა, ქ. მარნეულის №5 საჯარო სკოლის რეაბილიტაცია, შაუმიანის №2 გათბობის სისტემის მოწყობა, ქ. მარნეულის №2 საშ. საჯარო სკოლაზე მიშენება და გათბობის სისტემის მოწყობა.
2010 წელს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს მიერ აშენდება მარნეულის რ-ნის სოფელ ახალი დიოკნისის საჯარო სკოლა.

From now on, the schoolchildren of Azerbaijanian public school №7 in Marneuli will study at the school that is in compliance with modern standards. The school was functioning as the basic school until 2009 and was located in the building, built in 30’ies of the last century. The school was fully renovated by financing the fund of Geidar Aliev in 2009-2010. It is equipped with modern desks and blackboards. The Ministry of Education and Science presented the school with computers and teaching materials in the framework of the program Deer Leap.
The Minister of Education and Science, Dimitri Shaskini, the Governor of Kvemo Kartli, David Kirkitadze, as well as the Chairman of the State Statistical Committee of the Republic of Azerbaijan, Ramiz Gasanov, the representatives of the fund of Geidar Aliev and local self-governments took participation in the opening ceremony of the renovated public school.
In the scope of the visit, Dimitri Shashkini presented the public school №7 in Marneuli with portable computers. Currently, around 100 schoolchildren study at this school.
564,295 GEL was allocated to the municipality of Marneuli in the framework of the President’s national program Iakob Gogebashvili-Public School Renovation. The sum was used to build Algeti public school №2, to renovate Marneuli Public school №5, to equip Shaumiani public school №2 and Marneuli secondary school №2 with heating systems.
New Dioknisi Public school of Marneuli region will be built by the Educational and Scientific Infrastructure Development Agency in 2010.