თამარ სანიკიძე რეგიონებში განახლებული სკოლების მონახულებას და ადგილზე არსებული საჭიროებების გაცნობას აგრძელებს. ამჯერად, მინისტრი ჩხოროწყუს რაიონის სოფელ ჭოღას საჯარო სკოლას ეწვია, ზაფხულის პერიოდში განხორციელებულ სარეაბილიტაციო სამუშაოებს გაეცნო და სკოლის ღვაწლმოსილ პედაგოგს დავით დიხამინჯიას სამინისტროს ჯილდო - სამკერდე ნიშანი „ამაგდარი“ გადასცა.
სამინისტროს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს მიერ კიდევ ერთი სტრატეგიული მნიშვნელობის ზოგადსაგანმანათლებლო სასწავლო დაწესებულების რეაბილიტაცია განხორციელდა. ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტის სოფელ ჭოღას საჯარო სკოლის მეორე სასწავლო კორპუსში დაწყებითი და საბაზო საფეხურის მოსწავლეები სწავლობენ. აქ წლების განმავლობაში არ ჩატარებულა სარეაბილიტაციო სამუშაოები, მოსწავლეებს უკიდურესად მძიმე პირობებში უხდებოდათ სწავლა და ამის გამო, მოსახლეობა სოფელსაც კი ტოვებდა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, წელს სასწავლო კორპუსს სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა და ახალი სასწავლო წლიდან მოსწავლეები სრულიად განახლებულ, თანამედროვე სტანდარტების სკოლაში აგრძელებენ სწავლას. სკოლა აღჭურვილია ახალი ინვენტარით და ტექნიკით, მოეწყო სკოლის ეზო, სკოლის შენობა ადაპტირებულია სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვებისთვის, სკოლას ემსახურება სასკოლო ავტობუსი. განახლებულმა სკოლამ ბევრი ბავშვი მეზობელი სოფლებიდანაც მოიზიდა.
სოფლის სკოლაში ბევრი წარმატებული პედაგოგი მოღვაწეობს, მათ შორისაა ბატონი დავით დიხამინჯია, რომელიც 2006 წლიდან ისტორიის პედაგოგად მუშაობს. მიუხედავად იმისა, რომ მალე მას 90 წელი შეუსრულდება, ის ძველებური ენერგიითა და ენთუზიაზმით უძღვება ისტორიის გაკვეთილებს. ბატონი დავითი პედაგოგობამდე განათლების სისტემაში სხვადასხვა პოზიციაზე მუშაობდა და ყველგან იყო წარმატებული. დავით დიხამინიჯიამ დამსახურებულად მიიღო ჯილდო, რომელსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო განათლების სისტემის თანამშრომლებს, მომავალი თაობის აღზრდაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილის გამო გადასცემს.

One more of strategic importance educational institution has been rehabilitated under the auspices of the Ministry of Education and Science Infrastructure Development Agency. The Municipality of Tchkhototsku village Tchogha school provides primary and secondary stage education with the students on two buildings. During the years, there has been carried out no rehabilitation works and the school students had to get education under a very hard conditions and as a result the population tended to migrate from the village.
This year two blocks of the educational establishment have entirely been rehabilitated on the decision of Ministry of Education and Science of Georgia. School students will start a new academic year in a completely refurbished and modern standards school. The school is equipped with the new inventory and technologies, school yard has been reconstructed, the school campus is adapted to the special educational needs and disability pupils, there is a school bus that serves the pupils. The new school has attracted the pupils from neighboring villages.
Many successful teachers work in this school. Among them is Mr. Davit Dikhaminjia who has been working here since 2006. Despite the fact that he is going to celebrate his 90th birthday very soon, he conducts his history classes full of energy and enthusiasm. Before he started his pedagogical career, Mr. Davit held various posts in educational system and he succeed in all of them. Davit dikhaminjia received a deserved award that is given by the Ministry of Education and Science of Georgia to the education staff members who made a special contribution in the education of future generation.