მარნეულის სპორტის სასახლეში სასკოლო სპორტული ოლიმპიადა 2016-ის ოფიციალური გახსნის ცერემონია გაიმართა.
სასკოლო სპორტული ოლიმპიადა ტარდება მთელი საქართველოს მასშტაბით, ყველა რეგიონის ყველა მუნიციპალიტეტში, საქართველოს კერძო და საჯარო სკოლების გუნდებს შორის. 2016 წლის ოლიმპიადაში მონაწილეობას იღებს 1200 სკოლის 5000-ზე მეტი გუნდი, რაც უპრეცედენტოა თავისი მასშტაბებით.
საქართველოს სასკოლო სპორტული ოლიმპიადის ორგანიზატორები არიან საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო და საქართველოს ბავშვთა და მოსწავლე ახალგაზრდობის სპორტის ეროვნული ფედერაცია, ოლიმპიადის ორგანიზებას ხელს უწყობს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და საქართველოს მუნიციპალიტეტების ადგილობრივი თვითმმართველობითი ორგანოები, ოლიმპიადის მხარდამჭერია საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტი.
ბავშვთა და მოსწავლე ახალგაზრდობის სპორტის ეროვნული ფედერაცია, საერთაშორისო სასკოლო სპორტის ფედერაცია ISF-ის წევრია და ოლიმპიადაზე გამარჯვებული სკოლის გუნდები, პირველად საქართველოს ისტორიაში, მიემგზავრებიან მსოფლიო სასკოლო ჩემპიონატებზე.
ბავშვთა და მოსწავლე ახალგაზრდობის სპორტის ეროვნული ფედერაციის აღნიშული პროექტის მიზანია საზოგადოებისა და განსაკუთრებით მოსწავლე-ახალგაზრდობის სპორტში მასობრივად ჩართვა და სასკოლო სპორტის განვითარების ხელშეწყობა.
მოკლე ინფორმაცია სასკოლო სპორტული ოლიმპიადის შესახებ:
სასკოლო სპორტული ოლიმპიადა 2015 წლიდან ტარდება და ყოველწლიური ხასიათისაა. ოლიმპიადის ვადები განსაზღვრულია სასწავლო წლის ვადების შესაბამისად.
ოლიმპიადის პროგრამა დაყოფილია ოთხ ძირითად ეტაპად, ესენია: პირველი ეტაპი - შიდა სასკოლო შეჯიბრებები სკოლების ნაკრები გუნდების დასაკომპლექტებლად, სპორტის სახეობების მიხედვით; მე-2 ეტაპი - მუნიციპალური შეჯიბრებები, მე-3 ეტაპი - რეგიონალური და მე-4ეტაპი - ოლიმპიადის ფინალური თამაშები, რომელიც იმართება ანაკლიის მომავლის ბანაკში.
2016 წლის სასკოლო სპორტული ოლიმპიადის საშეჯიბრო სახეობებია:
1. მინი ფეხბურთი (ვაჟები)
2. კალათბურთი 3x3 (გოგონები, ვაჟები)
3. მაგიდის ჩოგბურთი (გოგონები, ვაჟები)
4. გეზრბენი, იგივე კროსი (გოგონები, ვაჟები)
5. ხელბურთი (გოგონები, ვაჟები)
6. ფრენბურთი (გოგონები, ვაჟები)
7. ბადმინტონი (გოგონები, ვაჟები)
8. მოძრავი თამაშები - მხიარული სტარტები
9. სპორტულ-შემეცნებითი ოლიმპიადა
ოლიმპიადა ტარდება შეჯიბრებებში წარმოდგენილი სპორტის შესაბამისი სახეობების ეროვნული და საერთაშორისო ფედერაციების მოქმედი წესების მიხედვით და ოლიმპიადის საშეჯიბრო დებულებების შესაბამისად.

There was a opening ceremony held at the Municipal Palace of Sports regarding the School Sports Olympiad 2016. School Sports Olympics are held across the country, including all of its municipalities, as well as the teams from the private and public schools. Moreover, more than 5,000 teams from 1,200 schools participated in the 2016 Olympics, which is unprecendented.
The Olympiad was organized by the Ministry of Sports and Youth Affairs, and the federation of Youth Sports and Children. Also, the Ministry of Education and Science of Georgia promotes the Olympiad 2016, and is supported by the National Olympic Committee.
The project aims to address the public and especially the youth sports and school involvement in mass sports development.
Brief information about the school sport for the Olympics:
The terms, regulations and the time span of the Olympics is defined in accordance with the time span of the coressponding academic year.
Olympics program is divided into four main stages, the first stage - is the inter-school competitions; 2nd stage – is reserved to the Municipal competitions, 3rd stage - regional and 4th stage - Olympic Games final, which takes place in “Future Camp” located in Anaklia.
2016 Olympic Games in school sport competition are:
1. Mini Football (boys)
2. Basketball 3x3 (girls and boys)
3. Table tennis (girls and boys)
4. Cross running (girls and boys)
5. Handball (girls and boys)
6. Volleyball (girls and boys)
7. Badminton (girls and boys)
8. “Mkhiaruli Tamashebi” -
9. Cognitive sports Olympics
The Olympics are held in compliance with the rules and regulations of the general Olympic competitions with the participation of the national and international federations.