მცხეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ წინამძღვრიანთკარში, რეგიონში ერთადერთი პროფესიული სასწავლებელის სრული რეაბილიტაციის პროცესი სრულდება. დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ, სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ოთარ დანელიასთან და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრთან ნოდარ ჯავახიშვილთან ერთად, შესრულებული და მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოები დაათვალიერა.
საზოგადო მოღვაწემ და ქველმოქმედმა ილია წინამძღვრიშვილმა 1883 წელს, საკუთარ მამულში, თავისი ხარჯითა და საზოგადოების დახმარებით, გახსნა წინამძღვრიანთკარის სასოფლო–სამეურნეო სკოლა. 1933 წელს სკოლის ბაზაზე შეიქმნა სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკუმი. 2006 წლის მონაცემებით, სასწავლებელი ორიენტირებული იყო აგრარულ მიმართულებებზე. 2010 წელს პროფესიული სასწავლებლის ლიკვიდაცია განხორციელდა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის გადაწყვეტილებით, ერთი წელია შენობის სრული რეაბილიტაცია ხორციელდება, მოდულური საგანმანათლებლო პროგრამებისთვის ეწყობა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი სახელოსნოები და ლაბორატორიები. კოლეჯი გეგმავს რეგიონის შრომის ბაზარზე მოთხოვნადი ისეთი პროფესიული პროგრამების დანერგვას, რომელიც ხელს შეუწყობს კურსდამთავრებულთა დასაქმებას და თვითდასაქმებას. დაწყებულია სამუშაოები აგრარული მიმართულების პროგრამების განსახორციელებლად. მიმდინარეობს მრავალწლიანი კულტურების განაშენიანება. პარალელურად, ხორციელდება კოლეჯის დამატებითი კორპუსების რეაბილიტაცია დაბა თიანეთსა და დაბა სტეფანწმინდაში.
უახლოეს მომავალში წინამძღვრიანკარში რეაბილიტაცია დასრულდება და დაიწყება აღჭურვითი სამუშაოები, ახალი სასწავლო წლიდან კი, პროფესიული სასწავლებელი განაახლებს ფუნქციონირებას, კვლავ აღორძინდება ის სასოფლო-სამეურნეო მიმართულელებები, რომელიც წლების წინ წარმატებით ფუქციონირებდა.
კერძო სექტორის მოთხოვნებიდან გამომდინარე, რეგიონში არსებობს სოფლის მეურნეობის მიმართლების სპეციალისტთა დეფიციტი. მცხეთა-მთიანეთში 20-მდე კერძო კომპანია ფუნქციონირებს, რომელიც მჭიდროდ ითანამშრომლებს პროფესიულ სასწავლებელთან, რაც სტუდენტების დასაქმებას შეუწყობს ხელს. სასწავლო დაწესებულება გათვლილია 300 სტუდენტზე.

The refurbishment and renovation process is slowly concluding to the only vocational institution is Tsinamdzghvriantkari village belonging to the Mktseta Municipality. Today, the Minister of Education and Science of Georgia –Ms. Tamar Sanikidze, together with the Minister of Agriculture – Mr. Otar Danelia and Regional Development and Infrastructure Minister – Mr. Nodar Javakhishvili, inspected the area.
In 1883, public figure and philantrophist - Ilya Tsinamzgvrishvili, in his estate, at his own expense with the public help, opened Tsinamdzghvriantkari agricultural school. Afterwards, later in 1933, the school was re-established as an Agricultural Technical College. According to the data found in 2006, this institution was focused on agricultural industry. Furthermore, in 2010, the liquidation of the Agricultural College occured.
Owing to the decision of the Ministry of Education and Science of Georgia, the building will undergo a full rehabilitation process, meaning it will be completely renovated and equipped with modern workshops, laboratories and latest equipment. The College is planning to implement such vocational modules and programs, which will promote the employment and self-employment of the graduates. Furthermore, the works for the development of agricultural modules have already begun. At the same time, the renovation of additional buildings of the college is taking place in the boroughs of Tianeti and Stepantsminda.
In the near future, the renovation process will be fully completed for Tsinamdzghvriankari College. Moreover, from the beginning of the new academic year, the vocational college will resume its functioning, eventually bringing previous agricultural courses to life, which was so successful back in the days.
As of the requirements of the private sector, there is a lack of specialists for the agricultural industry in the region. Only in Mtskheta there are 20 private operating companies, which will gladly cooperate with the vocational educational institution. This will greatly contribute to the employment of students. The college is designed for approximately 300 students.