ეროვნული სასწავლო გეგმის რევიზიის ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის ორგანიზებით ქართველი და ესტონელი ექსპერტების ერთობლივი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის მთავარი თემა იყო „ეროვნული სასწავლო გეგმის განვითარება და დანერგვა საშუალო საფეხურზე“.
აღნიშნული ღონისძიება გაიმართა პროექტის ფარგლებში, რომელიც ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და გაეროს ბავშვთა ფონდის მხარდაჭერით ხორციელდება უკვე მესამე წელია.
პრეზენტაციებით წარდგნენ ესტონეთის განათლებისა და კვლევების სამინისტროს ფონდ „ინოვეს“ ექსპერტები ეინარ ვარა და ნატალია მიალიცინა, რომელთაც შეხვედრის მონაწილეებს გააცნეს ესტონური გამოცდილება ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა საშუალო საფეხურის მოწყობის ზოგადი პრინციპები, ზოგადი და პროფესიული განათლების ინტეგრირება; ასევე გაიმართა დისკუსია თემებზე: საშუალო საფეხურის განვითარების ალტერნატივები საქართველოში, დივერსიფიცირებული სწავლება და სხვ.
სამუშაო შეხვედრაში, რომელიც განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა გახსნა, მონაწილეობა მიიღეს როგორც ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის საგნობრივმა ექსპერტებმა, ასევე საერთაშორისო, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, სკოლების დირექტორებმა და პედაგოგებმა.

Within the scope of the National Curriculum revision, a business meeting was held between the Georgian and Estonian experts, organized by the National Curriculum Department of the Ministry of Education and Science. The main topic of the meeting was the “development of the national curriculum and the implementation of the secondary level”.
The event was held under the project, which is supported by the Estonian Ministry of Foreign Affairs and the United Nations Children's Fund for the third year.
Presentations were made by Einar Vara and Natalia Mialitsina - the experts of the “Innove” Fund of the Estonian Ministry of Education and Research. The guests shared their experience on issues such as the general principles of the secondary structure, the aspects of general and vocational educational integration. After the presentations, there was a discussion on the following topics: alternative methods of developing the secondary level and a diversified training.
The business meeting was opened by the Deputy Minister of Education and Science – Ms. Lia Gigauri, and included the participation of the experts of the National Curriculum Department, International and localNGOs, as well as the representatives of schools (administration and teachers).