საქართველო განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, თამარ სანიკიძემ ამერიკის სავაჭრო პალატის წევრებს განათლების რეფორმის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტი: “საჯარო - კერძო პარტნიორობა პროფესიულ განათლებაში” პროექტი გააცნო. ღონისძიების ორგანიზატორი იყო ამერიკის სავაჭრო პალატა საქართველოში. ღონისძიება გახსნა პალატის აღმასრულებელმა დირექტორმა ჯორჯ უელტონმა. შეხვედრაზე პალატის წევრებს სიტყვით მიმართა ამერიკის საელჩოს ელჩის მოვალეობის შემსრულებელმა ნიკოლას ბერლინელმა, რომელმაც ისაუბრა პოლიტიკურ და ეკონომიკურ საკითხებზე. ღონისძიებას ესწრებოდა ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი მაგდა მაღრაძე, რომელმაც ისაუბრა ფონდის პროფესიული განათლების პროექტის მიმდინარეობისა და განხორციელების შესახებ.
თამარ სანიკიძემ, პრეზენტაციის დროს, ყურადღება გაამახვილა ბიზნესის, დამსაქმებლების მჭიდრო პარტნიორობაზე, რაც პროფესიული განათლების დუალური სწავლებაზე/მოდელზე გადასვლის მნიშვნელოვანი და განუყოფელი შემადგენელი ნაწილია. მინისტრმა ისაუბრა, რეფორმის განხორციელების ეტაპებზე, გამოწვევებსა და მოსალოდნელ შედეგებზე. სანიკიძემ მადლობა გადაუხადა ამერიკის მთავრობასა და ხალხს საქართველოს განათლების სისტემის გაძლიერებასა და რეფორმებში დღემდე გაწეული დახმარებისთვის და ხაზგასმით აღნიშნა აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის კომპაქტის მნიშვნელობა, რომელიც მისი თქმით არის დროული და სრულად პასუხობს რეფორმის მიმართულებებს ზოგადი, პროფესიული და უმაღლესი განათლების სფეროში.
მინისტრის პრეზენტაციის დასრულების შემდგომ, გაიმართა დისკუსია, რასაც პალატის წევრი კომპანიების წარმომადგენლების ინტერესი მოყვა და დაიგეგმა ინდივიდუალური შეხვედრები კომპანიებთან, სადაც დეტალურად გაეცნობიან დაინტერესებული კომპანიები პროფესიულ განათლებაში საჯარო-კერძო პარტნიორობის შესაძლებლობებს.

The Minister of Education and Science of Georgia – Ms. Tamar Sanikidze intorudec one of the most important components of the education reform: “Public Private partnership in the vocational education” to the members of the American Chamber of commerce. The event itself was organized by the American Chamber of Commerce (AmCham) in Georgia. Furthermore, the conference was opened by the executive director of the American Chamber – Mr. George Walton. During the conference the members of the chamber of commerce were addressed by the Acting Ambassador of the United States in Georgia – Mr. Nicholas Berliner, who spoke about the political and economic issues. Moreover, the event was attended by the Executive Director of the Millennium Challenge Account – Ms. Magda Maghradze, who spoke about the project's overall progress and the implementation of vocational education in Georgia.
Minister Tamar Sanikidze, during her presentation focused on the aspect of having a firm partnership between the employer and the employee, which is an important part of integrating the dual vocational education model into Georgian society. The Minister also spoke about the reform implementation, about its challenges and expected outcomes. Minister Sanikidze expressed her immense gratitude towards the Government and personnel in the educational system and emphasized the importance of the US Millennium Challenge Corporation Compact, which greatly aids the formation of the vocational and higher education industry as a whole.
After the presentation, a discussion was held, which triggered the interest from the representatives of AmCham, and individual meetings were scheduled with the companies to familiarize themselves with the vocational education opportunities and its bonuses.