საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში მოსწავლეებმა საინჟინრო ტექნოლოგიების, პროგრამირებისა და მათემატიკის მიმართულებით შექმნილი საკუთარი პროექტები წარმოადგინეს. პრეზენტაციას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური, ტექნიკური უნივერსიტეტის რექტორი არჩილ ფრანგიშვილი და პროექტში ჩართული სკოლების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
გამოყენებით ოპტიკაში, ელექტროობასა და მაგნეტიზმში შექმნილმა პროექტებმა, მოსწავლეების მიერ შექმნილმა საგანმანათლებლო რობოტოტექნიკამ და მათმა პროგრამირებამ, აუდიტორიის დიდი მოწონება დაიმასახურა.
მოზარდებმა პროექტები, STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) - საგანმანათლებლო სისტემაზე დაფუძნებული კურსების ფარგლებში, თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით შექმნეს. აღნიშნული კურსები სკოლებსა და ტექნიკური უნივერსიტეტის საინჟინრო ფიზიკის დეპარტამენტს შორის აქტიური თანამშრომლობით ხორციელდება. კურსებს ვირტუალური მოდელირების ცენტრის ხელმძღვანელი, პროფესორი დავით სონღულაშვილი და ფიზიკის დეპარტამენტის წარმომადგენლები უძღვებიან.
კლასგარეშე კურსი STEM-ით დაინტერესებულ მოსწავლეებს ხელნაკეთი ლაბორატორიების, საბუნებისმეტყველო საგნებისთვის ელექტრონული რესურსებისა და ვიზუალური-თვალსაჩინო მასალების შექმნაში ეხმარება. გაკვეთილებზე მოსწავლეებს თეორიული ცოდნის გაღრმავებასთან ერთად, მისი პრაქტიკული გამოყენების თვალსაჩინოდ ნახვის საშუალება აქვთ, რაც მოსწავლეებში საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლის მოტივაციას ამაღლებს და ინტერესს ზრდის ინოვაციური სამეცნიერო ტექნოლოგიების მიმართ.

The students of programming, engineering and mathematics at the Technical University presented their own projects. The presentation was attended by the Deputy Minister of Education and Science – Ms. Lia Gigauri, the dean of the Technical University – Mr. Archil Frangishvili and the representatives of various schools.
The projects created in the fields of magnetiscm, electrics, and utilized optics, as well as the student created educational robotechnics and their programing earned a great approval from the audience.
The above-mentioned youth projects were created based on STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) – an educational system using modern technologies. The mentioned courses are implemented with an active cooperation between schools and the department of physics engineering at the Technical University. The project is led by the head of the Virtual Modeling Center – Mr. David Songhulashvili, and other representatives of the physics department.
STEM educational system is helping out interested students with the extracurricular courses such as creating handmade materials for the laboratories and natural sciences subjects. Together with enhancing their theoricitical knowledge during the lessons, it helps students to put the knowledge into practice, which creates a motivation for the natural sciences and promotes the growth of interest towards innovative technologies and science in general.