საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური დიდ ბრიტანეთში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ბაქსვუდის საზაფხულო სკოლის მონაწილე ქართველ მონაწილეებს შეხვდა.
ლია გიგაურმა მოსწავლეებისაგან მოისმინა ინფორმაცია, როგორ მიმდინარეობს პროგრამები, მისაღებია თუ არა არაფორმალური განათლების ის მიდგომები, რასაც ბაქსვუდის საზაფხულო სკოლა მათ სთავაზობს და რაც მთავარია, მინისტრის მოადგილემ მოლაპარაკებები აწარმოა სკოლის დირექტორთან თუ როგორ შეიძლება გაფართოვდეს მომავალში არაფორმალური განათლების ეს პროგრამა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო რამდენიმე წელია ”ინგლისური ენის სწავლების გაძლიერების პროგრამას” ახორციელებს, რომელიც ორ ქვეპროგრამას მოიცავს:” ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლები საქართველოში” და ”ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლები გაერთიანებულ სამეფოში”.
ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობას იღებენ მე-9, მე-10 და მე-11 კლასელები, რომლებმაც წარმატება მოიპოვეს 13 საგნობრივ ოლიმპიადასა და სხვადასხვა კონკურსებში. ორას მოსწავლიან, 3-3 კვირიან 3 ნაკადში მონაწილეობას ჯამში 600 მოსწავლე იღებს, საიდანაც, დამატებით ირჩევა 36 მოსწავლე (12 თითოეული ნაკადიდან) და მიემგზავრება დიდ ბრიტანეთში 2 კვირიან ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლაში.
დიდ ბრიტანეთში გასამგზავრებელი მოსწავლეების შერჩევა ხდება ისეთი კრიტერიუმებით, როგორიცაა საქართველოში ჩატარებული ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლაში მიღწეული აკადემიური პროგრესი, აქტივობებში ჩართულობა, თანატოლებთან კომუნიკაციის უნარი, კრეატიულობა, დამოუკიდებლობა, დროის მენეჯმენტი, ლიდერული უნარ-ჩვევები და ა.შ. პროცესში თავად მოსწავლეებიც მონაწილეობენ და თავად აძლევენ ხმას გამორჩეულად წარმატებულ მონაწილეებს.
12 საუკეთესო მოსწავლეს რომელთაგანაც 4 თბილისს და 8 რეგიონს წარმოადგენს, ეძლევათ საშუალება უფასოდ გაიარონ 2 კვირიანი ინგლისური ენის გაძლიერებული კურსი ბრიტანულ ბაქსვუდში, რომელიც ლონდონთან ახლოს, ქალაქ ჰეისტინგში მდებარეობს.
ბრიტანულ საზაფხულო სკოლაში ყოველდღიურობა მრავალფეროვანი, საინტერესო და სახალისოა. ადგილი, სადაც მოსწავლეები განათლების მიღებასთან ერთად პრაქტიკულ უნარ-ჩვევებსა და დამოუკიდებლობას სწავლობენ, მეგობრებს იძენენ, სხვადასხვა აქტივობებსა და ღონისძიებაში ერთვებიან და ასე ემზადებიან მომავალი წარმატებული ცხოვრებისათვის.
ინგლისური ენის გაკვეთილები 9:00 სთ-დან 13:00 სთ-მდე მიმდინარეობს. ახალი სიტყვებისა და გრამატიკის სწავლასთან ერთად მოსწავლეები სწორად მეტყველებასა და ტექსტის გააზრებასაც სწავლობენ. არჩევენ საინტერესო სტატიებს, უყურებენ ფილმებს, მსჯელობენ, ყვებიან თავიანთ ისტორიებს და საბოლოო ჯამში საგრძნობლად იუმჯობესებენ უცხო ენის ცოდნის დონეს.
გაკვეთილების შემდეგ არააკადემიური ნაწილის დრო დგება. ყოველი მომდევნო დღე წინასაგან განსხვავებული, თავისთავად გამორჩეული და დასამახსოვრებელია. მოსწავლეები გეგმავენ და მართავენ წარმოდგენებს, რომელშიც თითოეულ მონაწილეს ნიჭის გამოვლენის შესაძლებლობა აქვს. სპორტული შეჯიბრებები თითქმის ყველა სახეობაში ტარდება, თუმცა ფეხბურთი მაინც განსაკუთრებულად, ანუ ბრიტანულად უყვართ. არის საჯინიბო და ცხენოსნობის კლუბი, სადაც ქართველი მოსწავლეები სიხარულით წევრიანდებიან, ჯირითობენ და უბრალოდ, კიდევ უფრო უყვარდებათ ცხოველები.
ბრიტანელი მასპინძლების მიერ ორგანიზებული ექსკურსიებიც საოცნებოა: მოსწავლეები სტუმრობენ ლონდონს, მსოფლიო მეგაპოლისს, სადაც სასახლეებისა თუ კულტურული ძეგლების დათვალიერებას, შოპინგს, სეირნობასა და მუზეუმებში ვიზიტსაც წარმატებით უთავსებენ. ქალაქ ისთბოურნში საჰაერო ფერად შოუს უყურებენ, ბრაიტონში უზარმაზარ აკვარიუმსა და თევზებს ათვალიერებენ და კიდევ მრავალი, მრავალი სხვა...
და მაინც, ყველაზე მთვარი აქ შეძენილი მეგობრები, შთაბეჭდილებები და ის ფასდაუდებელი გამოცდილეებაა, რომელიც ამ პროექტის მონაწილეების ცხოვრებას უკეთესობისკენ ცვლის.

The Deputy Minister of Education and Science of Georgia - Lia Gigauri, within the scope of working visit in the UK, met with the participants of Buckswood summer school.
Lia Gigauri received information regarding the summer school program, and its approaches and methodology, in conjunction with negotiating with the school principal for future cooperation prospects.
The Ministry of Education and Science of Georgia has implemented the project – “Strengthening the English language teaching program”, which includes two strands: a) “Summer Schools in Georgia” and b) “Summer Schools in the United Kingdom”.
Students of 9th, 10th and 11th grade, who won the Academic Olympiads and gained success in various competitions, have the opportunity to participate in the English Language Summer School program. A total of 600 students participate in the program, who travel to the UK for a two-week English Language summer school.
The students who are eligible to travel to the UK are selected carefully with the following criteria: a student has to achieve academic progress and show academic development, a student must be involved in various academic activities with their peers, and must demonstrate excellent communication skills, in conjunction with skills in creativity, independence, time management, leadership and etc.
UK travel to the students selected on such criteria, as in Georgia in the English language summer school achieved academic progress, involvement in activities with peers, communication skills, creativity, independence, time management, leadership skills, etc. The students are involved in the process itself and the vote for the outstanding success of the participants.
Furthermore, 12 best students, out of which four are from Tbilisi and eight of them from the regions, have the opportunity to undergo a language course at a Buckswood Summer School, which is located in the United Kingdom.
The everyday life in a British Summer School is diverse, fun and rather interesting. Besides receiving education with practical skills and learning to be independent, students gain international friends and are involved in various social activities.
Moreover, the English lessons start at 9:00 am to 13:00 pm everyday. Grammar and new vocabulary is taught on daily basis, as well as understanding the text comprehension. There are multiple interesting articles, movies and books discussed during the lessons, which significantly improves the level of knowledge and language skills.
After the academic hours, there comes the non-academic social activities time. Each day is different than the previous. Students plan and execute their daily activities carefully, and have the opportunity to identify their talents. Sports competitions are held in almost every sport, but football is rather exceptional.
The following non-academic lessons of the time for action. Prior to each subsequent day different, distinctive and memorable in itself. The students plan and manage perceptions, in which each participant has the opportunity to identify talent. Sports competitions are held in almost every sport, but football is still exceptionally, the British love. Is stable and horse riding club where the students are happily joining, riding and just, even more in love with animals.
In addition, city sightseeing’s are organized, where the students get to visit London - the capital, where palaces and cultural monuments, shopping centers and museums are conquered.
Still, the most memorable and invaluable experience is the acquired friends and experiences from the Summer School, which change lives for the better.