განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და საერთაშორისო ექსპერტმა მედიის თავისუფლების საკითხებში დუნია მიატოვიჩმა სამინისტროში გამართულ შეხვდრაზე დემოკრატიული რეფორმების მეორე ტალღის ფარგლებში განხორციელებულ რეფორმებზე ისაუბრეს. საქართველოში დემოკრატიის განვითარების თვალსაზრისით საერთაშორისო ექსპერტმა განვლილი პერიოდი დადებითად შეაფასა და აღნიშნა, რომ ამის კარგი მაგალითი საქართველოშიი თავისუფლი მედიაა.
”საქართველოში ჩემი ვიზიტის მიზეზი ევროსაბჭოს მიერ დაგეგმილი კონფერენციაა. მქონდა საშუალება, შევხვედროდი ოფიციალურ პირებს და მედიის თავისუფლებაზე გვემსჯელა. კონფერენციაზე განვიხილეთ სამხრეთ კავკასიაში, მოლდავეთსა და უკრაინაში მედიის თავისუფლების საკითხები. შეხვედრები მქონდა სხვა მაღალი თანამდებობის პირებთან და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთანაც. იმედი მაქვს, რომ ამ კუთხით მომავალშიც ვითანამშრომლებთ”.
საერთაშორისო ექსპერტმა დუნია მიატოვიჩმა ასევე დადებითად შეაფასა ის ფაქტი, რომ სამინისტრო მზადაა მომავალშიც ყველა დაინტერესებული პირის პოზიციას მოუსმინოს და მათი მოსაზრებები გაიზიაროს.
საერთაშორისო ექსპერტი დუნია მიატოვიჩი მედიის ექსპერტის რანგში საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით პირველად იმყოფებოდა.

The Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini and an international expert on Freedom of Media issues, Dunya Mijatoyich spoke about the events, carried out in the framework of the Second Wave of Democratic Reforms, at the meeting, held in the Ministry. An international expert positively evaluated already implemented activities of the Ministry. She named the freedom of the media as an example of the development of democracy in Georgia.
“The reason of my visit to Georgia was the conference, organized by the Council of Europe. I had an opportunity to meet with the officials and speak about the freedom of media. We discussed the issues of the freedom of media in South Caucasus, Moldova and Ukraine. I held meetings also with the leading officials and the representatives of NGOs. I hope, we will cooperate on these issues in the future”.
An international expert, Dunya Mijatoyich positively evaluated the readiness of the Ministry to listen and consider the opinions of all interested people in the future.
Ms. Dunya Mijatoyich, as an international expert, arrived to Georgia to hold an official visit for the first time.