შვეიცარიის პროფესიული განათლების, კვლევებისა და ინოვაციების სახელმწიფო მდივანთან მაური დელ ამბროჯიოსთან სამუშაო შეხვედრაზე, საუბარი შედგა ინტენსიური სამეცნიერო თანამშრომლობის პერსპექტივებზე, რომელიც სოფლის მეურნეობის სფეროს უკავშირდება. შვეიცარიის სახელმწიფო მდივანმა აღფრთოვანება გამოხატა საქართველოს ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციების პროგრამა ჰორიზონტ 2020 -ში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით და აღინიშნა, რომ ურთიერთობები შვეიცარიისა და საქართველოს მეცნიერების სფეროში საკმაოდ მჭიდროა, თუმცა საჭიროებს განახლებას. SCOPES- ის პროგრამამ, რომელიც დაფუძნებულია შვეიცარიის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის (SNSF) მიერ, 2009-2016 წლებში 35 პროექტზე მეტი დააფინანსა და 2013 წლიდან ცხრა ახალგაზრდა ქართველ მეცნიერს შვეიცარიის მთავრობის ბრწყინვალების სტიპენდიები გადაეცემა.
აღსანიშნავია, რომ წელს საქართველოსა და შვეიცარიას შორის ორმხრივი ურთიერთობების 25 წლისთავია, რომელიც მიმდინარე წლის დეკემბერში შვეიცარიის პრეზიდენტის დორის ლოიტჰარდის საქართველოში საპრეზიდენტო ვიზიტის დროს აღინიშნება.

At the working meeting with the State Secretary for Swiss Education, Research and Innovations - Mauro Dell’Ambrogio, the discussions were focused on the perspectives of intensive scientific cooperation associated with agriculture. The Swiss State Secretary expressed his enthusiasm for accession of Georgia to EU Research and Innovation Program “Horizon 2020” and noted that relations between Switzerland and Georgia in the field of science are quite close, however require certain renovation. The program of SCOPES, based on the Swiss National Science Foundation (SNSF), financed more than 35 projects in 2009-2016 and since 2013 nine Georgian scientists have been awarded with the excellence scholarships from the Swiss Government.
It should be mentioned, that this year is the 25th anniversary of bilateral relations between Georgia and Switzerland, which will be celebrated in December during the presidential visit of the President of Switzerland - Doris Leuthard in Georgia.