საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ორგანიზებული „მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალი - 2017-ის“ ფარგლებში 27-29 სექტემბერს საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტში ტარდება VIII საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია თემაზე: „ენობრივი სიტუაცია კავკასიაში“. კონფერენციის პროგრამა მრავალფეროვანია. მასში მონაწილეობენ როგორც ქართველი, ასევე უცხოელი მეცნიერები ვაშინგტონის, პოზნანის, მაჰაჩყალის, დუზჯეს სამეცნიერო ცენტრებიდან. განსაკუთრებით უნდა აღინიშნოს თურქეთიდან დუზჯეს უნივერსიტეტის დელეგაციის სტუმრობა უნივერსიტეტის რექტორის ხელმძღვანელობით. დუზჯეს უნივერსიტეტის რექტორი, პროფესორი ნიგარ დემირჯან ჩაქარი წარმოშობით ქართველია და დღეს იგი ქართულად მიესალმა კონფერენციის მონაწილეებს.
საგულისხმოა, რომ თურქეთის არაერთ უნივერსიტეტში ისწავლება ქართული ენა და ლიტერატურა. დუზჯეს უნივერსიტეტში ოთხი წლის წინ გაიხსნა ქართული ენისა და ლიტერატურის სპეციალობის საბაკალავრო პროგრამა. ამჟამად კი ამოქმედდა მაგისტრატურაც. დუზჯეს რეგიონში, სადაც მრავლად არიან მუჰაჯირი ქართველების შთამომავლები, ქართული ენისა და ლიტერატურის სწავლება საუნივერსიტეტო დონეზე, ერთობ მისასალმებელი და დასაფასებელია. საყურადღებო ფაქტია, რომ ქალბატონი ნიგარ დემირჯან ჩაქარის მხარდაჭერით წელს მაისში დუზჯეს უნივერსიტეტში წარმატებით ჩატარდა შოთა რუსთაველის 850 წლისთავისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენცია.

The VIII International Scientific Conference on topic “Language Situation in the Caucasus” is held on September 27-29, at St. Andrew the First Called Georgian University of the Patriarchate of Georgia, organized by the Ministry of Education and Science of Georgia within the framework of “Festival of Science and Innovation 2017”. The program of the conference is diverse. Georgian and foreign scholars from Washington, Poznan, Makhachkala, Duzce, and other scientific centers are participating in it. The visit of the delegation of the University of Duzce from Turkey under the direction of the Rector of the University should be noted especially. Professor Nigar Demircan Chakari, the Rector of the University of Duzce, is Georgian by origin and today he welcomed the participants of the conference in Georgian.
It is noteworthy that Georgian language and literature is taught at many universities in Turkey. Four years ago, at the University of Ducze, the Bachelor's Program in Georgian Language and Literature was opened. The Master’s Program has also started functioning now. In the Ducze region, where many descendants of Muhajir Georgians, the teaching of Georgian Language and Literature at university level is welcomed and appreciated. It is noteworthy that with the support of Ms. Nigar Demirjan Chakari this year, a scientific conference dedicated to Shota Rustaveli 850 anniversary was successfully held at Duzce University.