თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ინგლისური ენის მართლწერის კონკურსის ეროვნული-საფინალო რაუნდი გაიმართა. ღონისძიება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა და თსუ-ს რექტორმა გიორგი შარვაშიძემ გახსნა.
„ინგლისურის ენის მართლწერის ნაციონალური კონკურსი“ (NESC-GE) ამერიკული პროექტის, “Spelling BEE”- ს ანალოგია და წელს უკვე მეხუთედ იმართება საქართველოში. მასში ჩართულნი არიან მე-8 - მე-12 კლასის მოსწავლეები საქართველოს 12 რეგიონიდან. წლევანდელ კონკურსში მონაწილეობა მიიღო 3600-ზე მეტმა მოსწავლემ, 450-მა მასწავლებელმა და 260-მა სკოლამ. კონკურსი სამი ეტაპისგან შედგება. მონაწილეები ერთმანეთს რთული ინგლისური სიტყვების დამარცვლაში ეჯიბრებიან. ეს კონკურსი უნიკალურ შესაძლებლობებს აძლევს ქართველ ბავშვებს და მათ მასწავლებლებს გაიუმჯობესონ ინგლისური ენის უნარები, წარმოაჩინონ თავიანთი სკოლა და თემი და გახდნენ ეროვნული კონკურსის მონაწილეები.
NESC-GE საქართველოში მშვიდობის კორპუსის მოხალისეების მიერ დაფუძნდა და მას, როგორც ეროვნული მნიშვნელობის მქონე პროექტს, მხარს უჭერს ისეთი ქართული და საერთაშორისო ორგანიზაციები და ინსტიტუციები, როგორიცაა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; ამერიკის საელჩო, ამერიკის მშვიდობის კორპუსი, ივ.ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბრიტანეთის საბჭო საქართველოში, PH International; IWA; და ბევრი სხვა.

"National English Spelling Competition" (NESC-GE) is equivalent to the American project "Spelling BEE" and is held for the fifth time in Georgia this year. The competition comprises of students from 8th - 12th grade from 12 regions of Georgia. More than 3600 students, 450 teachers and 260 schools took part in this year's competition. Competition consists of three stages, where the participants compete against each other to spell difficult English words. This competition offers unique opportunities for Georgian children and their teachers to improve their English skills, in conjunction with demonstrating their school and community.
NESC-GE was founded by the Peace Corps volunteers in Georgia, and is regarded as a nationally important project, that is supported by the Georgian and international organizations and institutions such as the Ministry of Education and Science of Georgia; American Embassy, American Peace Corps, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, British Council in Georgia, PH International; IWA; and many more.