საქართველო მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში თანამშრომლობის ევროპული ასოციაციის (COST) წევრი ქვეყანა გახდება და ქართველი მეცნიერები და მკვლევარები ევროპელ კოლეგებთან ერთად ჩაერთვებიან სამეცნიერო კვლევებსა და ექსპერიმენტებში. ამ საკითხზე შეთანხმება მოხდა და მომავალ ურთიერთობებზე საუბარი წარიმართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის, მიხეილ ჩხენკელის შეხვედრისას მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში თანამშრომლობის ევროპული ასოციაციის (COST) პრეზიდენტთან, სიერდ კლოტინგთან და ასოციაციის სხვა წარმომადგენლებთან.
სიერდ კლოტინგის განცხადებით, ასოციაციის უმთავრეს მიზანს ევროპელი მკვლევარებისთვის საერთაშორისო კავშირების დამყარებაში ხელშეწყობა წარმოადგენს. შესაბამისად, ევროპული ასოციაცია მზადაა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, ქართველ მეცნიერებს გზა გაუხსნას საერთაშორისო სამეცნიერო ასპარეზზე.
შეხვედრის ფარგლებში, მიხეილ ჩხენკელმა სტუმრებს მიაწოდა ინფორმაცია ევროპულ კვლევით სივრცეში ინტეგრაციის მიზნით, საქართველოს მთავრობის მიერ განხორციელებულ აქტივობებზე. ასევე, მეცნიერების ინტერნაციონალიზაციის ხელშეწყობის მიმართულებით არსებულ და დაგეგმილ პროექტებზე.
მინისტრთან შეხვედრის შემდეგ, სიერდ კლოტინგმა ევროპული ასოციაციის წევრებთან ერთად, „COST“ აქციების შესახებ საინფორმაციო შეხვედრა გამართა . ღონისძიებაზე დამსწრე აკადემიურ საზოგადოებას მიეწოდება ინფორმაცია „COST“ ასოციაციის საქმიანობის შესახებ, „COST“ აქციებით გათვალისწინებული შესაძლებლობებისა და მასში მონაწილეობის წესების შესახებ.

Georgia will become a member of the European Association for Cooperation in Science and Technology (COST) and Georgian scientists and researchers will join their European colleagues in scientific research and relevant experiments. An agreement on this matter was achieved, during the meeting with the President of the European Association for Science and Technology Cooperation (COST) - Sierd Cloetingh.
According to Sierd Cloetingh, the main goal of the association is to support European researchers to establish international relations. Consequently, the European Association is ready to cooperate with the Ministry of Education and Science of Georgia, and help Georgian scientists to pave the way towards the international scene.
Within the scope of the meeting, Mikheil Chkhenkeli provided the guests with information on the activities carried out by the Government of Georgia for the purpose of integration into the European research area.
After meeting with the Minister, Sierd Cloetingh, along with other members of the European Association, held an informative meeting regarding the "COST" shares. The academic community attending the event will be provided with an extensive information on all activities conducted by the COST Association.