საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში მიხაი ზიჩის სახელობის კონკურსის გამოცხადების თაობაზე პრესკონფერენცია გაიმართა, რომელსაც განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და მინისტრის მოადგილე ლევან ხარატიშვილი და საქართველოში უნგრეთის რესპუბლიკის ელჩი ვიქტორია ჰორვატი უძღვებოდნენ.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით, უნგრეთის საელჩო საქართველოში აცხადებს მიხაი ზიჩის სახელობის კონკურსს ილუსტრატორებისთვის, რომელიც თემატურად სულხან-საბა ორბელიანის ,,სიბრძნე სიცრუისას“ იგავ-არაკებს უკავშირდება. კონკურსი უნგრელი ხელოვანის მიხაი ზიჩის შემოქმედებას ეძღვნება და მისი მიზანია უნგრული და ქართული თანამედროვე ხელოვნების სფეროში მოღვაწე არტისტების წახალისება, მათი შემოქმედებითი კავშირების განვითარება, ორ ქვეყანას შორის კულტურული ურთიერთობების გაღრმავება.
კონკურსის პირობები გამოქვეყნდება სამინისტროს ვებგვერდზე. მონაწილეები საკუთარი ნამუშევრების წარდგენას 2020 წლის 1 იანვრიდან, 31 მარტის ჩათვლით შეძლებენ. კონკურსის გამარჯვებული,საქართველოში უნგრეთის საელჩოს მხარდაჭერით, სამი კვირით საერთაშორისო სახელოვნებო ბანაკში გაემგზავრება.
უნგრელი ხელოვანის მიხაი ზიჩის სახელი მჭიდროდ არის დაკავშირებული საქართველოსთან. იგი არის ,,ვეფხისტყაოსნის“ ილუსტრაციების ავტორი. მხატვრის ნამუშევრები საქართველოს მუზეუმებშია დაცული.

With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, the Hungarian Embassy in Georgia announces a competition for illustrators named after Mihály Zichy, who is related to the story of Sulkhan-Saba Orbeliani's "Wisdom of the Lie". The competition is dedicated to the work of Hungarian artist Mihály Zichy and aims to encourage artists working in the field of Hungarian and Georgian contemporary art, to develop their creative connections, to deepen cultural relations between the two countries.
The terms of the competition will be published on the Ministry's website. Participants will be able to submit their works from January 1, 2020 until March 31. The winner of the competition, with the support of the Hungarian Embassy in Georgia, will travel to the International Art Camp for three weeks.
The name of Hungarian artist Mihály Zichy is closely related to Georgia. He is the author of illustrations for The Knight in the Panther’s Skin. The artist's works are preserved in Georgian museums.