საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსა და დუშეთის მუნიციპალიტეტის ერთობლივი ძალისხმევით, სოფელ მაღაროსკარის საჯარო სკოლის პანსიონის სრული რეაბილიტაცია განხორციელდა.
ახლადრეაბილიტირებული პანსიონი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინიტრის მოადგილემ, ეკატერინე დგებუაძემ, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილემ, მზია გიორგობიანმა, პრემიერ-მინისტრის მრჩეველმა რეგიონულ საკითხებში, სოზარ სუბარმა და მცხეთა-მთიანეთის სახელმწიფო რწმუნებულმა შალვა კერესელიძემ მოინახულეს.
80 მოსწავლეზე გათვლილი პანსიონის შენობა 1976 წელს აშენდა. სარეაბილიტაციო სამუშაოებისთვის „მაღალმთიანი დასახლებების ფონდიდან“ 465 797 ლარი გამოიყო, რომლის ფარგლებშიც თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად მოეწყო საძინებლები, სველი წერტილები და სამზარეულო. პანსიონის რეაბილიტაცია 2019 წლის ივნისში დაიწყო და ამავე წლის დეკემბერში დასრულდა.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სანინისტროს სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს დაფინანსებით 2018 წელს, ასევე განხორციელდა სკოლის შენობის ნაწილობრივი რეაბილიტაცია. მოეწყო ადაპტირებული სველი წერტილები, პანდუსი, შეიცვალა საკლასო ოთახის კარები, რეაბილიტირდა შენობის სახურავი, საჭიროებიდან გამომდინარე სარემონტო სამუშაოები ჩატარდა საკლასო ოთახებში.
განათლების რეფორმის ფარგლებში, თანამედროვე სასკოლო ინფრასტრუქტურის მოწყობა მთავრობის ერთ-ერთი პრიორიტეტია. შესაბამისად, საქართველოს მასშტაბით სკოლების მშენებლობა, რეაბილიტაცია და აღჭურვა მუდმივ რეჟიმში მიმდინარეობს.

With combined efforts of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, the Ministry of Regional Development and Infrastructure and Dusheti Municipality, completed the renovation of the boarding school in the village of Magaroskari.
Ekaterine Dgebuadze, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mzia Giorgobiani, Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure, and Sozar Subari, Advisor to the Prime Minister on Regional Affairs visited the new renovated building.
The boarding school for 80 students was built in 1976. GEL 465,797 was allocated from the "High Mountain Settlements Fund" for the renovative works, within the framework of which bedrooms, bathrooms and kitchens were arranged in accordance with modern standards. Rehabilitation of the boarding house began in June 2019 and was completed in December of the same year.
Additionally, a partial renovation of the school building was carried our in 2018, with funds allocated by the Educational and Scientific Infrastructure Development Agency, a LEPL of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
Within the scope of education reform, the arrangement of modern school infrastructure is one of the priorities of the Georgian government. Accordingly, the construction, renovation and equipment of schools with necessary gear is underway throughout Georgia.