საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ეკატერინე დგებუაძემ თბილისის №202 უსინათლო ბავშვთა საჯარო სკოლის VII კლასის მოსწავლეებს ბრაილის შრიფტით აწყობილი და რელიეფური ნახატებით დაბეჭდილი ახალი გრიფმინიჭებული სასკოლო სახელმძღვანელოები გადასცა.
227 442 ლარის ღირებულების 186 ბრაილის შრიფტით აწყობილი და 15 რელიეფური ნახატებით დაბეჭდილი სასკოლო სახელმძღვანელოს ადაპტირება სამინისტროს სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტომ უზრუნველყო.
„საქართველოში უსინათლოთა და მცირემხედველთა ერთადერთი სკოლა მთლიანად აღიჭურვა ახალი გრიფმინიჭებული სახელმძღვანელოებით, რომლებიც ბრაილის შრიფტზეა ადაპტირებული და რელიეფურ ნახატებსაც მოიცავს. შესაბამისად, მოსწავლეებს ინფორმაციის მიღების შესაძლებლობა ექნებათ როგორც ტექსტის სახით, ასევე, მიეცემათ საშუალება სახელმძღვანელოებში მოცემული ვიზუალური მასალები ტაქტილური შეხების მეშვეობით აღიქვან,“ – განაცხადა ეკატერინე დგებუაძემ.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს ყველა მოსწავლისთვის საგანმანათლებლო რესურსებზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა და მათთვის თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი ადაპტირებული სასწავლო გარემოს შექმნა. ამ მიმართულებით, სამინისტრო ინკლუზიური სწავლების ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში სხვადასხვა ქვეპროგრამას ახორციელებს.
თბილისის №202 უსინათლო ბავშვთა საჯარო სკოლას დაწყებითი, I-IV კლასის მოსწავლეებს რელიეფური და ბრაილის შრიფტით დაბეჭდილი სახელმძღვანელოები უკვე გადაეცათ. სკოლის მოსწავლეთა სოციალური ადაპტაციისა და საზოგადოებრივ საქმიანობებში ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით სასწავლო პროცესში აქტიურად არის ჩართული სპეცპედაგოგი, ასევე, ოკუპაციური თერაპევტი, ლოგოპედი, მობილობის ტრენერი და ფსიქოლოგი.
უსინათლო და მცირემხედველი მოსწავლეები მონაწილეობენ ეროვნულ სასწავლო ოლიმპიადაში და ერთიან ეროვნულ გამოცდებს ყოველწლიურად წარმატებით აბარებენ. მათთვის საგამოცდო მასალაც ბრაილისა და მსხვილ შრიფტზეა ადაპტირებული.

The Ministry of Education and Scientific Infrastructure Development Agency of the Ministry of Education and Science provided the adaptation of the school textbook with 186 Braille fonts and printed in 15 terrain drawings worth 227,442 GEL.
"The only school for the blind and visually impaired in Georgia has now been fully equipped with new approved textbooks that are adapted to Braille and include terrain paintings. Therefore, students will have the opportunity to receive information both in the form of text and will be able to perceive the visual materials given in the textbooks through tactile touch” stated Ekaterine Dgebuadze.
The main priority of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia is to provide access to educational resources for all students and to create an adapted learning environment in accordance with modern standards. In this regard, the Ministry is implementing various sub-programs within the framework of the Inclusive Education Promotion Program.
Tbilisi Public School No. 202 for the blind and visually impaired children has already been given primary, I-IV grade textbooks with terrain and Braille textbooks. A special educator, as well as an occupational therapist, a speech therapist, a mobility trainer and a psychologist are actively involved in the learning process in order to facilitate the social adaptation of school students and their involvement in community activities.
Blind and partially sighted students participate in the National Training Olympiad and successfully pass the Unified National Examinations every year. The exam material is adapted in Braille and capital letters.