კოლეჯის „სპექტრი“ და სკოლა - პანსიონის „აიბი მთიები“ ერთობლივი საანგარიშო ღონისძიება „პროფესიული განათლება წარმატებისთვის“ გაიმართა.
კოლეჯი „სპექტრი“ და სკოლა - პანსიონი „აიბი მთიები“, სკოლის მოსწავლეებისათვის ფართო საგანმანათლებლო და შემეცნებითი გარემოს შექმნის მიზნით, 2019 წლიდან თანამშრომლობენ და მოსწავლეებში პროფესიული უნარების განვითარების ერთობლივ პროგრამას ახორციელებენ.
კოლეჯის მიერ ინიცირებული პროფესიული განათლების სასკოლო პროგრამის ფარგლებში, მოსწავლეებმა ინფორმაცია 24 პროფესიის შესახებ მიიღეს. პარტნიორული თანამშრომლობის ფარგლებში დაგეგმილ აქტივობებში მე-8, მე-12 კლასის 30 მოსწავლე იყო ჩართული. 2 თვის განმავლობაში მათ საშუალება ჰქონდათ შეეძინათ როგორც პრაქტიკული ასევე, თეორიული ცოდნა და გარკვეული უნარ-ჩვევები შემდეგ პროფესიებში: ელექტროობა, შრომის უსაფრთხოება და თაბაშირ-მუყაოს კონსტრუქციების სპეციალისტი.
„აიბი მთიებში“ გამართულ საანგარიშო ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იქნა სასწავლო პროცესში გადაღებული დოკუმენტური ხასიათის ვიდეო. ჩვენების შემდეგ, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, თამარ ქიტიაშვილმა მოსწავლეებს პროექტში მონაწილეობის და გარკვეული პროფესიული უნარ-ჩვევების დამადასტურებელი სერთიფიკატები გადასცა.
პროფესიული უნარების განვითარებაზე ორიენტირებული პროგრამა ქართულ საგანმანათლებლო სივრცეში, პროფესიულ და ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის თანამშრომლობის კარგი მაგალითია, რაც აქამდე მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენდა.

The two educational institutions have been cooperating since 2019 to create a wide educational and cognitive environment for school students and are implementing a joint program to develop students' vocational skills.
As part of the vocational education program initiated by the college, students received information about 24 different vocations. 30 students of 8th and 12th grades were involved in the activities planned within the framework of the partnership. For 2 months they had the opportunity to acquire both practical and theoretical knowledge and certain skills in the following vocations: electricity, labor safety and a specialist in gypsum-cardboard constructions.
A documentary video made during the training session was presented at the reporting event held on the premises of Aibi Mtiebi. After the demonstration, the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Tamar Kitiashvili, presented the students with certificates of participation in the project.
The Vocational Skills Development Program is a good example of cooperation between Georgian vocational education, and general education institutions, which has been a significant challenge so far.