საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორმა ნათია ჯოხაძემ თბილისის №1 საჯარო სკოლაში მთაწმინდა-კრწანისის რაიონის ყველა საჯარო სკოლის დირექტორებთან შეხვედრა გამართა, რომლის მიზანს ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული არჩევითი საგნების შესახებ მაქსიმალური ინფორმაციის მიწოდება და აზრთა გაცვლა-გამოცვლა წარმოადგენდა.
შეხვედრაზე ნათია ჯოხაძემ სკოლების დირექტორებს არჩევითი საგნების შესახებ პრეზენტაცია წარუდგინა, საგნების ნუსხა გააცნო და ვრცლად ისაუბრა იმ სიახლეებზე, რაც 2011-2016 წლების ეროვნულ სასწავლო გეგმაში ამ მიმართულებით განხორციელდება.
”ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით არჩევით საგნებს საშუალო საფეხურის სამივე - X, XI და XII - კლასში ვთავაზობთ მოსწავლეებს. არჩევითი საგნების ნუსხა წინა წლებთან შედარებით მნიშვნელოვნად გაფართოვდა - ამჟამად წარმოდგენილია 40-მდე საგანი, ხოლო მოსწავლეთა დაინტერესების შემთხვევაში, ის შეიძლება კიდევ გაიზარდოს," - განაცხადა ნათია ჯოხაძემ.
პირველ ეტაპზე ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრი პედაგოგებისათვის ელექტრონულ რესურსებს და გზამკვლევებს მოამზადებს. არჩევითი საგნების კურსის ჩასატარებლად სკოლების პედაგოგები ასევე სპეციალურ ტრენინგებს გაივლიან.
სკოლების დირექტორებმა თავიანთი მოსაზრებები გამოთქვეს არჩევითი საგნების სწავლებასთან დაკავშირებით და იმ სიახლეებზე, რაც ეროვნულ სასწავლო გეგმაში შევიდა.
შეხვედრის ბოლოს ნათია ჯოხაძემ და ცენტრის ექსპერტებმა ვრცლად უპასუხეს შეკითხვებს ახალ ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან, საათობრივ ბადესთან და ყველა იმ საკითხთან დაკავშირებით, რაც აქტუალურია სკოლებში.

During the meeting, Mrs. Natia Jokhadze made a presentation on selective subjects, highlighted a list of selective subjects and thoroughly discussed the new developments in regard to 2011-2016 National Curriculum.
“According to the new National Curriculum, we offer selective subjects at all levels of secondary education that is - for X, XI, XII graders. Compared to the previous years, more selective courses have been incorporated to the national curriculum this year - there are up to 40 new subjects , in case of the schoolchildren’s interest, we can expand the list, ”- stated Director of National Curriculum and Assessment Center.
At first stage, National Curriculum and Assessment Center will prepare electronic resources and guidebooks for the teachers. Teachers will be trained on delivering selective subject courses at schools.
During the meeting, the school principals also had a chance to express their thoughts on teaching selective subjects and on those novelties that had been introduced to the National Curriculum.
In the end of the meeting, Mrs. Natia Jokhadze and experts of the Center answered the questions of the school principals on ongoing issues at schools.