სკოლებში პირველკასელთა ნეტ-ბუკების ”ბუკის” გადანაწილება მიმდინარეობს. 15 სექტემრამდე კომპიუტერები საქართველოს მაშტაბით ყველა საჯარო სკოლას გადაეცემა. 3500-მდე ნეტ-ბუკი აჭარის რეგიონს უკვე გადაეცა და სკოლებში მათი გადანაწილება მიმდინარეობს.
ბათუმის მე-10 საჯარო სკოლაში ”ბუკების” შეტანის პროცესს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე გიორგი ჩახნაშვილი დაესწრო. მინისტრის მოადგილე სკოლაში პირველკლასელთა დამრიგებლების ტრენინგსაც დესწრო და პედაგოგებსაც გაესაუბრა.
საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივით ნეტ-ბუკი ”ბუკი” საერთაშორისო ექსპერტების რეკომენდაციების საფუძველზე შეიქმნა. მასში ჩატვირთულია ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან შესაბამოსობაში მყოფი სასკოლო პროგრამები: სახალისო მათემატიკა, ქართული, ბუნება, ხელოვნება, ბავშვებისთვის შექმნილი შემეცნებითი თამაშები. სპეციალურად საქართველოს სკოლებისთვის შექმნილი ნეტ-ბუკები 60 000 პირველკლასელს და მათ დამრიგებლებს საჩუქრად გადაეცემათ.
სასწავლო პროცესში ნეტ-ბუკების ეფექტურად გამოყენების უზრუნველსაყოფად, სამინისტრომ ყველა პირველი კლასის დამრიგებელი ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებში გადაამზადა. ისინი ნეტ-ბუკების ფიზიკურ სტრუქტურასა და მასთან მუშაობას გაეცნენ. გარდა ამისა, მათ ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებით (ისტ) გამდიდრებული გაკვეთილისა და სასწავლო პროექტების მომზადება ისწავლეს.

The process of distributing net-books is underway. All school throughout Georgia will be provided with net-books by September 15. 3500 net-books have been delivered to Adjara region and now they are being distributed to all schools of the region.
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Giorgi Chakhnashvili attended the process of delivering net-books to Batumi Public School # 10. Deputy Minister also attended the process of teachers’ training in IT.
By the initiative of the President, net-book “Buki” has been created. Educational programs and cognitive games are installed in the net-books. This year, 60000 net-books will be distributed to all 1st graders and their teachers.
In order to effectively integrate net-books in education process, teachers have passes special trainings. As a result of the trainings, teachers are able to prepare lessons and education projects using the information technologies (ICT).