ვაჟა ესართია ზუგდიდის №2 საჯარო სკოლაში 1956 წლიდან მუშაობს, აქტიურად არის ჩართული სწავლა/სწავლების პროცესში, იყენებს თანამედროვე მეთოდოლოგიებს, გამოცემული აქვს რეკომენდაციათა კრებული ფიზიკის მასწავლებელთათვის. აქტიურად მონაწილეობს სხვადასხვა საგანმანათლებლო პროექტებში. 2008-2009 წლებში სკოლის საუკეთესო პედაგოგად დასახელდა. არის მის მიერვე დაფუძნებული სკოლის მოსწავლეთა სამეცნიერო ცენტრის ხელმძღვანელი და არაერთი ინიციატივის ავტორი. ვაჟა ესართიას მოსწავლეები განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ორგანიზებულ სამეცნიერო გამოფენებში მონაწილეობენ და დაჯილდოებულები არიან მადლობის სიგელებით. ამავე მოსწავლეების მიერ შეიქმნა რამდენიმე სასწავლო რესურსი ფიზიკაში, რომლითაც სკოლის სასწავლო ლაბორატორია შეივსო.
ვაჟა ესართიამ დამსახურებულად მიიღო ჯილდო, რომელიც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის გიორგი მარგველაშვილის ინიციატივით, განათლების სისტემის თანამშრომელთათვის დაწესდა. ბენეფიციარებს სამკერდე ნიშანი „ამაგდარი“ მომავალი თაობის აღზრდაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილის გამო გადაეცემათ. პირველ ეტაპზე სამინისტრო სამკერდე ნიშნით საქართველოს საჯარო სკოლების ათ ღვაწლმოსილ პედაგოგს აჯილდოებს.

Vazha Esartia has been working at Zugdidi Public School №2 since 1956. He is actively involved in teaching/learning process, uses modern technologies, and has published collection of recommendations for physics teachers. Vazha Esartia is actively participating in different educational projects. In 2008-2009 he was named the best teacher of the school. Mr. Esartia is a founder and head of scientific center in Zugdidi Public School and author of a number of initiatives. His pupils participate in different exhibitions, are holders of certificates of appreciation. A number of school recourses that filled the school lab were created by these pupils.
With the initiative of Giorgi Margvelashvili, Minister of Education and Science of Georgia, pectoral award “Amagdari” was established for special merits in upbringing of future generations. Initially, the Ministry shall award 10 teachers of Georgian public schools.